Pomogą one łatwo ograniczyć zanieczyszczenie, nie wymagają dodatkowego wysiłku, a nawet mogą być korzystne dla domowego budżetu.

Kalkulator śladu węglowego

Takie kalkulatory pozwalają łatwo dowiedzieć się, ile CO2 wyemitowały nasze zakupy. Dzięki temu wiemy, które z naszych nawyków są najbardziej szkodliwe dla środowiska i łatwiej możemy ograniczyć zły wpływ na klimat. Niektórzy dostawcy takiej usługi, tacy jak startup Tred, pozwalają też zapłacić za zasadzenie drzew, które zniwelują ślad węglowy.

Jeden z takich kalkulatorów jest oferowany przez Mastercard we współpracy z Doconomy. BNP Paribas jako pierwszy bank w Polsce umożliwi swoim klientom obliczanie śladu węglowego przy pomocy kalkulatora Åland Index.

Ekologiczne katy płatnicze

Polacy używają aż 43,7 miliona kart płatniczych. Pojedyncza karta wydaje się mała, jednak ponad 40 milionów wyrzuconych kart to ogromna ilość plastiku. Zmiana karty na ekologiczną nie wymaga wysiłku ani dodatkowych pieniędzy, a może zmniejszyć ilość śmieci.

Najlepiej zrezygnować z karty i używać zamiast niej na przykład Apple Pay, BLIK-a lub Google Pay. Taką opcję oferuje Getin Noble Bank. Można też używać dłużej swojej karty – PKO Bank Polski wydłuża ważność niektórych kart. Jeśli już używamy karty, lepiej, aby była z biodegradowalnego tworzywa.

Bank Credit Agricole wprowadził do swojej oferty kartę z ekotworzywa. Każdy, kto do końca lipca otworzy „Konto dla Ciebie” otrzyma bezpłatnie taką kartę. Karta jest wykonana ze specjalnego tworzywa opatentowanego przez Austria Card, które w odpowiednich warunkach może rozłożyć się w kilkanaście tygodni.

Bank Millenium oferuje kartę kredytową WWF Millenium Mastercard. Karta jest wykonana ze specjalnego materiału PETG poliester, który jest biodegradowalny. Płacąc kartą użytkownik wspiera również fundację WWF Polska.

Na przełomie czerwca i lipca klienci Santander Bank otrzymają pierwsze karty płatnicze z przyjaznego środowisku tworzywa. Do 2025 r., wszystkie karty debetowe, kredytowe oraz pre-paid w krajach europejskich, w których działa Grupa Santander, będą produkowane z materiałów zrównoważonych, takich jak PVC z recyclingu czy tych powstałych na bazie kukurydzy.

Wypożyczanie zamiast kupowania

Ograniczenie zakupów to jeden z lepszych sposobów ograniczenia zanieczyszczeń. Pomaga też dbać o domowy budżet i pasuje ludziom lubiącym minimalizm.

Kiedy potrzebujemy rzeczy, której nie mamy zamiaru często używać, dobrą opcją jest wypożyczenie. Wypożyczyć można prawie wszystko.  Powstają wypożyczanie ubrań, takie jak e-garderobe.com, choć co bardziej przedsiębiorczy klienci, jak wskazuje raport ZEN, wolą po prostu za darmo zwrócić zamówione ubrania do sklepu po zrobieniu sobie w nich zdjęcia na social media.

OLX reklamuje swoją nową zakładkę Wypożyczalnia serią klipów inspirowanych pastą o fanatyku wędkarstwa autorstwa Malcolma XD. W aplikacji można wypożyczyć kampery na majówkę, sprzęt do remontu, a nawet zestaw VR do Play Station.