Partner serwisu Visa dla biznesu

Tylko w tym roku Polacy założyli 2 mln Profili Zaufanych

Fintek
Fintek
#govtech
Opublikowano: 6 grudnia 2019, 11:31 Aktualizacja: 6 grudnia 2019, 14:23

Od początku 2019 roku Profil Zaufany założyło 2 mln Polaków, czyli tyle co przez poprzednie 7 lat – chwali się Ministerstwo Cyfryzacji. W sumie z tego rozwiązania korzysta już 4,5 mln obywateli.

Tylko w tym roku Polacy założyli 2 mln Profili Zaufanych

– To rzeczywiście świetny wynik, ale daleki od euforii. Chcielibyśmy, aby stale przybywało Polaków korzystających z e-administracji. Żeby tak się stało musi przybywać spraw, które można załatwiać przez internet. I nad tym stale pracujemy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

E-administracja coraz bardziej popularna

Profil Zaufany służy przede wszystkim do załatwiania spraw urzędowych online. Pozwala potwierdzić naszą tożsamość (urzędnik odbierający naszą sprawę ma pewność, że my to my), ale i na przykład podpisać pisma wysyłane do urzędów. Jest bezpłatny, nie musimy więc korzystać z komercyjnych narzędzi do podpisu. Można go założyć na dwa sposoby, w tym w pełni online. PZ jest ważny przez 3 lata, a okres ważności można przedłużyć w dowolnym momencie.

Profil Zaufany to także jedyny sposób na to, by zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. Jest także niezbędny między innymi do tego, aby uruchomić w swoim smartfonie rządową aplikację mObywatel i korzystać z dostępnych tam usług, takich jak mTożsamość, mPojazd, czy eRecepta.

Rekordowym miesiącem pod względem liczby zakładanych Profili Zaufanych był marzec – w tym okresie przybyło niemal 350 tys. nowych użytkowników. Kolejne 300 tys. PZ Polacy założyli w kwietniu. To miesiące, w których wysyłamy roczne rozliczenia podatkowe, które coraz częściej rozliczamy online. Następny rekordowy miesiąc to lipiec – wtedy przybyło ponad 280 tys. nowych właścicieli Profili Zaufanych. To w większości osoby składające przez internet wnioski w programie Rodzina 500+.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

tylko-w-tym-roku-polacy-zalozyli-2-mln-profili-zaufanych