– To rzeczywiście świetny wynik, ale daleki od euforii. Chcielibyśmy, aby stale przybywało Polaków korzystających z e-administracji. Żeby tak się stało musi przybywać spraw, które można załatwiać przez internet. I nad tym stale pracujemy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

E-administracja coraz bardziej popularna

Profil Zaufany służy przede wszystkim do załatwiania spraw urzędowych online. Pozwala potwierdzić naszą tożsamość (urzędnik odbierający naszą sprawę ma pewność, że my to my), ale i na przykład podpisać pisma wysyłane do urzędów. Jest bezpłatny, nie musimy więc korzystać z komercyjnych narzędzi do podpisu. Można go założyć na dwa sposoby, w tym w pełni online. PZ jest ważny przez 3 lata, a okres ważności można przedłużyć w dowolnym momencie.

Profil Zaufany to także jedyny sposób na to, by zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. Jest także niezbędny między innymi do tego, aby uruchomić w swoim smartfonie rządową aplikację mObywatel i korzystać z dostępnych tam usług, takich jak mTożsamość, mPojazd, czy eRecepta.

Rekordowym miesiącem pod względem liczby zakładanych Profili Zaufanych był marzec – w tym okresie przybyło niemal 350 tys. nowych użytkowników. Kolejne 300 tys. PZ Polacy założyli w kwietniu. To miesiące, w których wysyłamy roczne rozliczenia podatkowe, które coraz częściej rozliczamy online. Następny rekordowy miesiąc to lipiec – wtedy przybyło ponad 280 tys. nowych właścicieli Profili Zaufanych. To w większości osoby składające przez internet wnioski w programie Rodzina 500+.