Najpierw pod nazwą Libra, później już jako Diem miała powstać nowa kryptowaluta. Projekt narodził się ponad dwa lata temu z inicjatywy Facebooka. Do przedsięwzięcia dołączył szereg firm, jak m.in. Anchorage, Checkout.com, Coinbase, Iliad, czy Union Square Ventures.

Początkowe cele były ambitne, kryptowaluta od Facebooka miała być oparta o koszyk tradycyjnych walut. Regulatorzy widzieli jednak w tym pomyśle zagrożenie dla stabilności finansowej. W ogniu krytyki wizja uległa modyfikacji i ostatecznie ogłoszono plan wydania stablecoina, na początek opartego na dolarze amerykańskim. Okazuje się, że mimo osiągnięcia partnerstwa z „przyjaznym kryptowalutom” amerykańskim bankiem Silvergate, w obliczu presji ze strony Fed do wyemitowania stablecoina Diem prawdopodobnie nie dojdzie.

Koniec projektu Diem?

Konsorcjum Diem, wspierane przez Meta (dawniej Facebook), chce sprzedać swoje aktywa za 200 mln USD. Nabywcą ma być działający na amerykańskim rynku Silvergate – donosi Wall Street Journal. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, inwestorzy odzyskają kapitał, a projekt Diem raczej odejdzie w zapomnienie.

Dla osób, które śledziły losy tego przedsięwzięcia, taki obrót spraw nie jest raczej zaskoczeniem. Niechęć regulatorów wobec pomysłu wyemitowania stablecoina Diem nie słabła, a pod koniec ubiegłego roku przygodę z Meta zakończył David Marcus. Był on w firmie odpowiedzialny za działania związane właśnie z  kryptowalutami.

Facebook swoje ambicje związane z technologią blockchain realizuje obecnie za pomocą projektu Novi. Jest to cyfrowy portfel służący przede wszystkim do szybkich przelewów międzynarodowych. Użytkownicy mogą wysyłać pieniądze do odbiorców w innych krajach za pomocą steblecoina Pax Dollar od firmy Paxos. Partnerem tego wdrożenia jest fintech Coinbase.