Partner serwisu Visa dla biznesu

Uwaga na oferty kas na smartfony. Ministerstwo Finansów ostrzega

Fintek
Fintek
#govtech
Opublikowano: 13 listopada 2019, 13:12 Aktualizacja: 13 listopada 2019, 15:21

Ministerstwo Finansów ostrzega przed pojawiającymi się w internecie ofertami kas rejestrujących, które miałyby działać na smartfonach. Resort przypomina, że na razie nie istnieje legalna „kasa na smartfony”, a internetowe oferty to działania oszustów.

BNP Paribas pomoże klientom dbać o bezpieczeństwo danych. Wspólnie z BIK i Experian

Aktualnie podatnicy mogą używać wyłącznie kas rejestrujących, które posiadają homologację Głównego Urzędu Miar i mają postać sprzętową – tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo Finansów ostrzega przed ofertami kas na smartfonach

Prace legislacyjne dotyczące kas rejestrujących mających postać oprogramowania (tak zwanych kas wirtualnych) wciąż trwają. Docelowo takie oprogramowanie będzie można zainstalować na różnych urządzeniach – w tym także na smartfonach. Trzeba jednak pamiętać, że na razie żadne oprogramowanie nie może samoistnie pełnić roli kasy rejestrującej, a legalna „kasa na smartfony” nie istnieje.

– Pojawiające się ogłoszenia mogą zatem zawierać nieprawdziwe informacje, a korzystanie z nich może stanowić próbę wyłudzenia. Tym samym korzystanie z obecnie oferowanych kas na smartfony nie będzie oznaczać, że podatnik wywiązuje się z obowiązku rejestracji sprzedaży na kasie rejestrującej – ostrzega Ministerstwo Finansów.

Projekt kas wirtualnych budzi spore kontrowersje. Zgodnie z założeniami resortu finansów kasa fiskalna będzie mogła mieć postać oprogramowania, ale wciąż trzeba będzie drukować papierowy paragon. Co prawda Ministerstwo Finansów dopuszcza możliwość przesyłania paragonu za pomocą maila lub SMS-a, ale takie rozwiązanie na pewno nie pojawi się od początku przyszłego roku.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

uwaga-na-oferty-kas-na-smartfony-ministerstwo-finansow-ostrzega