Visa ogłosiła, że przetworzyła dodatkowy miliard płatności bezdotykowych, które wcześniej wymagałyby potwierdzania ich kodem PIN. Próg ten przekroczony został w niespełna rok od podniesienia limitu dla płatności zbliżeniowych w 29 krajach w Europie, w odpowiedzi na pandemię COVID-19.

Większość płatności zbliżeniowo

Konsumenci i sprzedawcy coraz częściej korzystają z płatności zbliżeniowych – 2/3 (65%) konsumentów wolałoby w przyszłości korzystać z płatności zbliżeniowych równie często lub częściej niż dzisiaj. W ubiegłym roku w niektórych krajach limit dla płatności zbliżeniowych został podniesiony nawet o 50%. Ponadto w Wielkiej Brytanii ma on w tym roku wzrosnąć do 100 funtów.

Bezdotykowe płatności stały się koniecznością. Potwierdza to rosnąca popularność płatności zbliżeniowych, która jest jednym z głównych trendów obserwowanych w czasie pandemii. Badanie Visa wykazało, że dwie trzecie (65%) konsumentów na całym świecie wolałoby w przyszłości korzystać z płatności zbliżeniowych równie często lub częściej niż dzisiaj.

– W przypadku płatności kartami zbliżeniowymi, w porównaniu do innych sposobów płatności, niemal nie odnotowuje się transakcji oszukańczych. W krajach, gdzie płacenie zbliżeniowo jest szeroko rozpowszechnione, udział transakcji oszukańczych w punktach sprzedaży jest na historycznie niskim poziomie – mówi Charlotte Hogg, Chief Executive Officer Europe.

Płatności zbliżeniowe stają się standardem

W Europie można zaobserwować wyraźny wzrost zapotrzebowania na transakcje zbliżeniowe – w ten sposób realizowanych jest już ponad 80% płatności Visa w sklepach.

We Francji w ujęciu rocznym liczba transakcji zbliżeniowych wzrosła o dwie trzecie, natomiast w Niemczech o prawie połowę. 400 milionów z miliarda takich transakcji dokonano w Wielkiej Brytanii, gdzie limit dla płatności zbliżeniowych podniesiony zostanie w tym roku do 100 funtów.

W Polsce w III kwartale ubiegłego roku udział transakcji bezdotykowych w ogólnej liczbie płatności kartowych w sklepach stacjonarnych wynosił prawie 95%. To wzrost o dwa punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego kwartału. Natomiast w grudniu 2020 roku liczba płatności zbliżeniowych Visa w Polsce wzrosła o 5% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej.

Coraz większą popularnością w Europie cieszy się także handel internetowy – w porównaniu do poprzedniego roku, w grudniu 2020 roku w ponad 15 krajach liczba płatności Visa za zakupy w sieci wzrosła przynajmniej o 40%. W Polsce wzrost ten wyniósł ponad 20%.