O finale przejęcia Praxia Banku poinformował serwis Finextra. Praxia Bank to mały internetowy grecki bank specjalizujący się w kredycie konsumenckim i kredytach samochodowych. Grecki sektor bankowy ma za sobą trudne czasy – jeszcze w 2018 roku Praxia Bank był ok. 21 mln EUR pod kreską.

Dzięki akwizycji banku Viva Wallet będzie mógł rozszerzyć ofertę m.in. o pożyczki. Nowe produkty w ofercie mają pojawić się jeszcze w 2020 roku. Fintech działa na 17 rynkach w Europie, w tym w Polsce. Fintech szykuje się też do startu w Bułgarii, Chorwacji, Czechach i Danii. O przejęciu Praxia Bank fintech informował w styczniu 2020 roku, ale do pomyślnego zakończenia procesu potrzebował zgody greckiego nadzoru.

W lipcu 2020 roku fintech ogłosił także partnerstwo z ClearBankiem – celem jest szersze wejście na rynek brytyjski.

Grecki fintech podbija Europę

Viva Wallet to grecki fintech oferujący różne metody płatności w e-commerce (niedawno nawiązał współpracę z WooCommerce), a także mobilne terminale płatnicze. Prócz tego Firma wydaje również karty debetowe sygnowane logiem Mastercard.

Z ciekawostek – fintech nie pobiera prowizji za akceptację płatności wedle hasła „Przyjmij płatność karta i zatrzymaj prowizję”, a także specjalizuje się w rozwiązaniach dla taksówkarzy, kwiaciarni i restauracji.

W swoich rozwiązaniach Viva Wallet wykorzystuje chmurę Microsoft Azure. W 2018 roku cała grupa Viva Wallet osiągnęła 25 mln EUR przychodów i 3,7 mln EUR zysku. Jak odnieść się do tej wartości? Dla porównania w 2019 roku wszystkie litewskie fintechy płatnicze wypracowały 3,6 mln EUR zysku…

/LP