Partner serwisu Visa dla biznesu

Vozilla kończy działalność. Samochody niedługo znikną z Wrocławia

Fintek
Fintek
#Elektromobilność
Opublikowano: 17 stycznia 2020, 18:56 Aktualizacja: 17 stycznia 2020, 18:56

Miejska Wypożyczalnia Samochodów Elektrycznych zapowiedziała zakończenie działalności. Samochody znikną z ulic Wrocławia do 30 kwietnia 2020 r.

Vozilla

Firma Enigma Systemy Ochrony Informacji podpisała z Miastem Wrocław aneks do umowy, który skraca działalność wypożyczalni do 30 kwietnia 2020 r. – czytamy na stronie Vozilla. Przypomnijmy, firma od 2017 roku świadczyła usługę wynajmu samochodów elektrycznych za pomocą wygodnej aplikacji na terenie Wrocławia, gdzie w ofercie ma 200 pojazdy. Auta wrócą do banku, który udzielił na nie leasingu.

Vozilla to 60 tys. użytkowników i 600 tys. przejazdów

Po dwóch latach w systemie Vozilli zarejestrowanych jest ponad 60 tys. użytkowników, którzy wypożyczyli samochody blisko 600 tys. razy. MWSE Vozilla przysłużyła się do popularyzacji car-sharingu i elektromobilności w kraju.

– W konsekwencji dynamicznych zmian otoczenia oraz sytuacji na rynku projekt w obecnej formie stracił sens swojej kontynuacji. Brak przykładów podobnych wypożyczalni funkcjonujących w zbliżonych uwarunkowaniach sprawia, że MWSE Vozilla można traktować jako eksperyment, z którego zebrana wiedza posłuży całej branży i pozwoli dalej rozwijać ideę „sharing economy” w Polsce. – mówi Miłosz Franaszek, szef projektu Vozilla.

Samochody Vozilli nie znikną z ulic Wrocławia od razu. W najbliższych dniach rozpocznie się proces wycofywania pojazdów wypożyczalni, który trwać będzie do trzech miesięcy. O jego przebiegu na bieżąco informować będą przedstawiciele firmy Enigma. Zmiany najpewniej nie dotkną elektrycznych skuterów Vozilla by blinkee.city, które w sezonie 2020 będą funkcjonować bez zmian.

Elektromobilność w Polsce wciąż ma przyszłość

Firmy car sharingowe wymagają dużych nakładów inwestycyjnych i odpowiedniej skali. Budowanie rentowności dla tego rodzaju przedsięwzięć to wciąż nieprzetarty szlak, dlatego musimy liczyć się z tym, że z rynku będą znikać niektóre podmioty. Nie zmienia to faktu, że trend technologiczny i społeczny, którym jest sharing economy i elektromobilność to wyzwanie, ale też wielka szansa na dobry biznes. Nie miejmy jednak złudzeń – ceny pojazdów elektrycznych i koszty finansowania zewnętrznego zdają się być największym killerem tego biznesu w tej fazie rozwoju rynku w Polsce.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

vozilla-konczy-dzialalnosc-samochody-niedlugo-znikna-z-wroclawia