Zgodnie z zapowiedziami, w dniu 1 grudnia 2021 roku zostały otwarte bramki na płatnych odcinkach państwowych autostrad A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica. Z tego względu nie można już uregulować należności za przejazd bezpośrednio w fizycznych punktach poboru opłat.

Przejazd autostradą można opłacić korzystając z rządowej aplikacji e-Toll lub kupując wcześniej bilet autostradowy. Alternatywą jest rozwiązanie opracowane przez Blue Media, czyli aplikacja Autopay. Za jej pomocą od 1 grudnia br. również kierowcy aut osobowych, motocykli i busów mogą kupić e-bilet autostradowy. Podobną opcję w swojej aplikacji oferuje fintech Spark – dzięki integracji z e-Toll i współpracy z Przelewy24.

Płatność za autostrady w aplikacji Orlen Pay

Kierowcy samochodów osobowych i motocykli będą mogli zapłacić za przejazd autostradami również w aplikacjach Orlen Pay i mFlota. Rozwiązanie ma pojawić się wkrótce także w aplikacji Orlen Vitay. Osoby korzystające z programów Flota/Open Drive mogą opłacać przejazdy przy pomocy karty paliwowej.

Uzupełnieniem płatności za autostrady w aplikacjach ma być stacjonarna sprzedaż e-biletów na wybranych stacjach koncernu. Klienci mogą je nabyć w ponad 230 placówkach, które znajdują się w pobliżu płatnych odcinków autostrad. Dokładna lista stacji oferujących e-bilet dostępna jest na stronie Orlen.

Orlen zapewnia, że jako partner systemu e-Toll podjął wszelkie działania, aby zagwarantować płynność obsługi na stacjach w związku ze zmianami od 1 grudnia.  Na najbardziej popularnych stacjach oferujących e-bilety autostradowe, zostały uruchomione dodatkowe kasy i mobilni kasjerzy. Orlen przygotował także materiały z informacjami na temat płatnych odcinków autostrad objętych systemem e-Toll.