Partner serwisu Visa dla biznesu

W iPKO biznes sprawdzisz białą listę VAT

Fintek
Fintek
#PKO BP#Regtech
Opublikowano: 16 grudnia 2019, 14:51 Aktualizacja: 17 grudnia 2019, 10:19

Klienci PKO Banku Polskiego od teraz mogą zweryfikować rachunek kontrahenta na białej liście podatników VAT, prowadzonej przez Ministerstwo Finansów, za pomocą jednego kliknięcia w serwisie internetowym iPKO biznes.

Biała lista

Nowa opcja jest dostępna w trakcie tworzenia: przelewów jednorazowych, split payment, paczek przelewów oraz zleceń stałych. Przy zlecaniu nowej operacji wystarczy uzupełnić numer rachunku oraz NIP kontrahenta, a następnie kliknąć „Sprawdź rachunek kontrahenta”. Weryfikacja następuje w bazie dostarczanej przez Ministerstwo Finansów i może się również odbywać w dowolnym momencie wprowadzania nowej transakcji, np. na etapie edytowania, podpisywania lub przed wysłaniem zlecenia.

Informacja o wyniku i dacie weryfikacji jest zapisywana w szczegółach przelewu lub paczki przelewów. Jest także widoczna w historii transakcji oraz na potwierdzeniu zlecenia.

Biała lista podatników VAT, czyli wymuszony regtech

Biała lista została oddana przez resort finansów we wrześniu 2019 roku i służy przede wszystkich do weryfikacji wiarygodności kontrahentów. „Biała lista” dostępna jest pod tym adresem na stronie podatki.gov.pl.

Od 1 stycznia 2020 roku dla każdej transakcji przekraczającej 15 tys. zł przedsiębiorcy są zobowiązani do sprawdzania na niej rachunku kontrahenta VAT.

PKO Bank Polski obsługuje obecnie 15 tysięcy klientów korporacyjnych.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

w-ipko-biznes-sprawdzisz-biala-liste-vat