Nowa opcja jest dostępna w trakcie tworzenia: przelewów jednorazowych, split payment, paczek przelewów oraz zleceń stałych. Przy zlecaniu nowej operacji wystarczy uzupełnić numer rachunku oraz NIP kontrahenta, a następnie kliknąć „Sprawdź rachunek kontrahenta”. Weryfikacja następuje w bazie dostarczanej przez Ministerstwo Finansów i może się również odbywać w dowolnym momencie wprowadzania nowej transakcji, np. na etapie edytowania, podpisywania lub przed wysłaniem zlecenia.

Informacja o wyniku i dacie weryfikacji jest zapisywana w szczegółach przelewu lub paczki przelewów. Jest także widoczna w historii transakcji oraz na potwierdzeniu zlecenia.

Biała lista podatników VAT, czyli wymuszony regtech

Biała lista została oddana przez resort finansów we wrześniu 2019 roku i służy przede wszystkich do weryfikacji wiarygodności kontrahentów. „Biała lista” dostępna jest pod tym adresem na stronie podatki.gov.pl.

Od 1 stycznia 2020 roku dla każdej transakcji przekraczającej 15 tys. zł przedsiębiorcy są zobowiązani do sprawdzania na niej rachunku kontrahenta VAT.

PKO Bank Polski obsługuje obecnie 15 tysięcy klientów korporacyjnych.