Biała lista podatników VAT pozwala sprawdzić czy nasz kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT i zyskać pewność, że zlecamy bezpieczną transakcję. W ten sposób potwierdzimy także numer konta kontrahenta i poznamy podstawy prawne odmowy rejestracji, wykreślenia firmy z białej listy lub przywrócenia na nią.

Biała lista VAT w serwisie iPKO od PKO BP

Jak sprawdzić w serwisie iPKO czy odbiorca przelewu jest na białej liście? Na zleceniu przelewu Split payment w serwisie iPKO podaj numer konta, NIP i Regon odbiorcy. Następnie wybierz opcję „Sprawdź konto odbiorcy na białej liście VAT”.

PKO Bank Polski przypomina o nowych obowiązkach dla przedsiębiorców, które obowiązują od stycznia 2020 roku. Każdorazowo przed zrobieniem przelewu do kontrahenta powyżej 15 000 zł należy sprawdzać, czy jego konto jest na białej liście udostępnionej przez Ministerstwo Finansów. Przedsiębiorca musi dbać o to, żeby na białej liście podatników VAT znajdowały się zawsze aktualne informacje o jego kontach firmowych.

Biała listę VAT z poziomu bankowości internetowej mogą sprawdzić także klienci BNP Paribas. Dodatkowo w serwisie GOonline użytkownicy indywidualni mogą automatycznie pobrać mikrorachunek podatkowy. Wśród innych wdrożonych w ostatnim czasie udogodnień bankowości internetowej BNP Paribas są m.in. ważna aktualizacja szablonów podatkowych, możliwość zamówienia karty kredytowej online czy spłaty limitu odnawialnego Allegro.