PKO BP poinformował dzisiaj, że wprowadza agregację kont – usługę z zakresu otwartej bankowości opartej o AIS, czyli Account Information Service (usługa dostępu do rachunku). Wgląd do kont bankowych z innych banków w jednym miejscu, czyli agregacja rachunków, to usługa sukcesywnie wdrażana przez sektor bankowy w Polsce (dostępna jest m.in. w Santanderze i Millennium Banku).

Na początek klienci w swojej aplikacji IKO będą mogli podejrzeć rachunku z Santandera i Aliora, w tym T-Mobile Usług Bankowych, które jak się dzisiaj okazało – znikną z rynku pod koniec listopada. Lista banków ma być sukcesywnie rozszerzana. Na razie usługa dostępna jest dla pilotażowej grupy klientów z najnowszą wersją aplikacji IKO na Androidzie. Klienci posiadający telefony marki Apple muszą uzbroić się w cierpliwość.

Otwarta bankowość, czyli nowe usługi bankowe

W ramach otwartej bankowości klienci mogą liczyć m.in. na szybsze pożyczki (możliwość potwierdzania dochodu poprzez logowanie na rachunek w innym banku, gdzie mamy główne konto), a także – co chyba jest kwestią czasu – otrzymywać bardziej dopasowane oferty produktów finansowych, które będą tworzone dynamicznie na podstawie danych transakcyjnych na rachunku, a w przyszłości także na podstawie e-paragonu wgranego do bankowości elektronicznej. Pilotaż e-paragonu w PKO BP wystartował rok temu.

PKO BP to największy bank w Polsce, a IKO to najpopularniejsza bankowa aplikacja mobilna. Obecnie ponad 12 mln Polaków posiada na swoich telefonach aplikacje mobilne banków, z tego prawie 5 mln to IKO.

/LP