Sekretarz handlu USA Gina Raimondo ogłosiła, że konsorcjum będzie działało w ramach amerykańskiego Instytutu Bezpieczeństwa AI i połączy urzędników, naukowców, programistów i branżowe organy regulacyjne, aby kierować rozwojem produktów i usług AI.
Regulacje dla sztucznej inteligencji w USA
– Rząd Stanów Zjednoczonych ma do odegrania znaczącą rolę w ustalaniu standardów i opracowywaniu narzędzi, których potrzebujemy, aby złagodzić ryzyko i wykorzystać ogromny potencjał sztucznej inteligencji. Prezydent Biden polecił nam pociągnąć za każdą dźwignię, aby osiągnąć dwa kluczowe cele: ustanowić standardy bezpieczeństwa i chronić nasz ekosystem innowacji. Właśnie po to powstało US AI Safety Institute Consortium – mówi Gina Raimondo.
Administracja prezydenta Joe Bidena już od jakiegoś czasu naciskała na regulację sztucznej inteligencji, ustanawiając przepisy i standardy dotyczące wykorzystania oraz tej technologii przez BigTechy oraz wzywając do oznaczania treści związanych z AI. Z kolei ustawa zaproponowana przez amerykański Senat ma ograniczyć rozprzestrzenianie się fałszywych obrazów i filmów generowanych przez sztuczną inteligencję.
– Aby dotrzymać kroku rozwojowi sztucznej inteligencji, musimy działać szybko i upewnić się, że wszyscy – od rządu, przez sektor prywatny, po środowiska akademickie – podążają w tym samym kierunku – mówi Bruce Reed, White House deputy chief of staff.
W konsorcjum US AI Safety Institute (AISIC) znalazły się także fintechy i banki. Można tutaj wymienić takie firmy jak Visa, Mastercard, JPMorgan, Citi, Wells Fargo, Apple, czy Bank of America. Nie ulega wątpliwości, że sztuczna inteligencja ma ogromny wpływ na rynek finansowy – zarówno jeśli mówimy o bankach, jak i o fintechach. Mowa tutaj między innymi o obsłudze klienta, automatyzacji procesów, czy usprawnianiu funkcjonowania przedsiębiorstw.