Projekty realizowane są wspólnie z firmą Tauron oraz Ericsson, który w Tczewie (woj. Pomorskie) uruchomi produkcję rozwiązań związanych z technologią 5G. To właśnie ta technologia pozwoli na wdrażanie innowacji pozwalających efektywniej zarządzać infrastrukturą miejską. Smart city to określenie dla rozwiązań, które umożliwiają dynamicznie zarządzać komunikacją miejską, miejscami parkingowymi tudzież innymi zasobami, które znajdują się w zarządzie miejskim. Przykładowo, w przyszłości dzięki czujnikom zatopionym w asfalcie jednostki zarządzające miastem będą mogły w czasie rzeczywistym informować obywateli np. o liczbie wolnych miejsc parkingowych w rejonie, do którego się udają.
W ulicznych koszach przy ul. Powst. Śl. pojawiły się czujniki zapełnienia. Sprawdzimy, czy „inteligentne” śmietniki pomogą skuteczniej zadbać o czystość. Będą też czujniki zmierzchu na latarniach i czujniki jakości powietrza w parkach -to wspólne projekty z @TauronPE i @ericsson. pic.twitter.com/pTHH5JsBn8
— Jacek Sutryk (@SutrykJacek) August 29, 2019
We Wrocławiu zaczęli od koszy na śmieci, które mają informować odpowiednie organy o tym, czy kubeł jest pełny i czy potrzebny jest przyjazd służb porządkowych. Teoretycznie jest to znacznie efektywniejsze niż opróżnianie ich wg określonego grafiku – wówczas czasem pracownik przyjeżdża do pustego kosza lub wręcz przeciwnie – przepełniony śmietnik musi straszyć przechodniów do czasu terminu wywozu.
Czujniki zmierzchu w latarniach
Inny przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w tkance miejskiej to czujniki zmierzchu w latarniach, które również mają być wdrożone w stolicy Dolnego Śląska. Sposób ich działania jest oczywisty – światła zapalają się, gdy robi się ciemno. Często tego rodzaju czujniki wyposaża się także w moduł monitorujący natężenie ruchu – lampa pali się słabiej, gdy nikogo nie ma w pobliżu, a gdy zbliżają się ludzie lub samochody – to zaczyna świecić jaśniej. Biorąc pod uwagę wielkość miasta, to oszczędności na rachunkach za prąd mogą być olbrzymie. Do tego dochodzi kwestia ekologii.
Czujniki czystości powietrza pozwolą sprawdzić zdalnie czy warto iść do parku na spacer, czy lepiej zostać w domu. W miastach gdzie problem smogu jest poważny, a Wrocław do takich należy, tego rodzaju udogodnienie jest potrzebne – przynajmniej do czasu, aż samorząd nie upora się z zanieczyszczeniem powietrza.
Wrocław jest miastem technologii – przykładowo w każdym tramwaju i autobusie można zakupić bilet bezgotówkowo, a sam bilet nie jest drukowany tylko zapisuje się elektroniczne na karcie płatniczej.