Weryfikacja tożsamości odbywa się na podstawie biometrii twarzy i porównania selfie ze zdjęciem z dowodu osobistego. Na razie nie wiadomo kiedy wszyscy klienci indywidualni Pekao będą mogli otwierać rachunek bez konieczności odwiedzania oddziału, ale bank deklaruje, że nastąpi to jeszcze w tym roku.

Całkowicie zdalne zakładanie konta „na selfie” i oferta dla mikrofirm

Na razie z takiego przywileju mogą korzystać klienci mBanku, Santander Bank Polska, Alior Banku i Nest Banku. W przypadku dwóch pierwszych banków wideoweryfikacja jest dostępna zarówno z poziomu bankowości internetowej, jak i aplikacji mobilnej. Alior i Nest Bank oferują zdalną weryfikację tylko za pośrednictwem bankowości internetowej.

Podobne metody weryfikacji tożsamości klientów oferują także niektóre fintechy – na przykład Revolut. Wystarczy wykonać zdjęcie dowodu osobistego i swojej twarzy, aby system mógł porównać obie fotografie. Co prawda zdarzały się przypadki, że algorytm nie mógł rozpoznać osoby, która zapuściła lub zgoliła brodę, ale standard działa raczej przyzwoicie.

Na dzisiejszej konferencji prasowej Bank Pekao podzielił się także swoimi wynikami w segmencie mikrofirm, na podstawie Konta Przekorzystnego Biznes. W trzecim kwartale 2018 średnia miesięczna sprzedaż kont, dzięki wprowadzeniu oferty KPB, była aż o 50 procent wyższa niż w pierwszym półroczu 2018.

Przypomnijmy, że Konto Przekorzystne Biznes est przeznaczone dla firm o przychodach do 5 milionów złotych. Jego prowadzenie może być całkowicie darmowe, jeżeli klient w danym miesiącu otrzyma na konto wpływy min. 2 000 zł, lub jeden wpływ z terminala POS, lub wykona przelew do ZUS/US lub jedną transakcję walutową, albo opłaci jedną ratę leasingu w Pekao Leasing. Natomiast w przypadku startupów i organizacji non-profit Konto Przekorzystne Biznes jest darmowe bezwarunkowo.

Bank Pekao przygotował także specjalną ofertę promocyjna dla przedsiębiorców, którzy przez ostatnie 12 miesięcy nie posiadali terminala płatniczego. Takie urządzenie można otrzymać zupełnie za darmo na okres dwóch lat. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.