Płatności „tylko kartą” i coraz mniejsza liczba bankomatów – wielu ludziom absolutnie to nie przeszkadza, ale są tacy, dla których to poważny problem, szczególnie dla osób starszych przyzwyczajonych do gotówki i mających problemy z adaptacją nowych technologii płatniczych. Niestety, zmniejszająca się liczba bankomatów i oddziałów bankowych sprawia, że koszty pozyskania gotówki są dla nich coraz wyższe.

Obowiązek zapewnienia dostępu do gotówki

Serwis Finextra podał, że już we wtorek zostanie zaprezentowany pakiet propozycji, który ma przeciwdziałać wykluczeniu gotówkowemu. Prawdopodobnie przepisy będą miały restrykcyjny charakter wobec sektora bankowego. Ministerstwo Skarbu w Wielkiej Brytanii niebawem rozpocznie rozmowy na ten temat z Financial Conduct Authority i Bankiem Anglii.

Wykluczenie gotówkowe to problem, który jest zgłaszany od dawna. W ramach różnych inicjatyw m.in. Visa i Mastercard, realizowano programy, które zwiększały dostępność gotówki (cashback) w Wielkiej Brytanii.

Nawet zwolennicy upowszechnienia obrotu bezgotówkowego stoją na stanowisku, że gospodarka niskogotówkowa, do której zmierzają państwa, gdzie upowszechniają się nowoczesne metody płatności, jest wyzwaniem dla regulatora, który powinien – ze względów bezpieczeństwa – zapewnić odpowiednią infrastrukturę do utrzymania obrotu gotówkowego i dostępności dla niego.