Wielkanoc cieszy się mniejszą sympatią, mimo że organizacja tych świąt wymaga mniej wysiłku i mniejszych wydatków. Boże Narodzenie powoduje spustoszenie w portfelach, po którym część osób zbiera się finansowo przez kilka miesięcy nawet do Wielkanocy. Wiosenne święta nie są tak wyczerpujące.

Święta Zmartwychwstania Pańskiego obchodzi w Polsce 92 proc. osób, a lubi 62 proc., podczas gdy Boże Narodzenie o 14 proc. osób więcej. Wielkanoc jest obojętna co piątemu respondentowi, podczas gdy Wigilia nie wywołuje żadnych emocji wśród 12 proc. badanych. Odpowiedzi: „Nie lubię” w przypadku Wielkanocy udzieliło 18 proc. zapytanych, grudniowych świąt nie lubi 12 proc. ankietowanych.

Czytaj także: Wielka moc wielkanocnych e-zakupów

Stosunek do Świąt Wielkanocnych

Odpowiedzi mogą zaskakiwać biorąc pod uwagę, że przygotowania Bożego Narodzenia m.in. ze względu na prezenty, czy drzewko, wymagają większego wysiłku i wydatków. Gdy Polacy przeciętnie deklarują przeznaczyć na zorganizowanie Wielkanocy ok. 500 zł, to na Boże Narodzenie jest to 1000 zł i więcej. W rezultacie co piąty badany twierdzi, że czego by nie robił i tak z powodu grudniowych świąt wpadnie w kłopoty finansowe.

– Od lat zauważamy, że spore koszty celebrowania Bożego Narodzenia powodują, że niektórzy zapewniają sobie finansowanie nie płacąc przypadających na grudzień rachunków, czynszu czy też rat kredytów lub pożyczek – mówi Halina Kochalska, rzecznik BIG InfoMonitor.

– W konsekwencji na początku roku, do BIG InfoMonitor zawsze trafia więcej dłużników niż przeciętnie. Część osób zmaga się ze spiętrzonymi rachunkami nawet do końca kwietnia, do czego przyczynia się też Wielkanoc. Wiosenne święta nie są jednak aż tak uciążliwe finansowo jak Boże Narodzenie – dodaje.

Czytaj także: Niedziela najmniej popularnym dniem na zakupy

Zadłużamy się na święta

Tymczasem w tym roku Wielkanoc nadeszła bardzo szybko po Bożym Narodzeniu i może to stanowić problem finansowy dla osób, które z trudem wiążą koniec z końcem, albo nie uporały się jeszcze po Gwiazdce z poprzesuwanymi w czasie płatnościami.

Aby uniknąć kłopotów finansowych ważna jest dyscyplina i planowanie wydatków. Warto też trzymać się zasady nie dokładania do posiadanych kredytów czy pożyczek kolejnych, zanim nie spłaci się wcześniejszego zadłużenia – radzi Halina Kochalska.

Czytaj także: Roboty udzieliły już 10 tysięcy kredytów

BIG InfoMonitor/AS