Challenger bank N26 znalazł się w ogniu krytyki. Serwis Finextra podaje, że włoski bank centralny w ramach kontroli wykrył braki w procedurach AML stosowanych przez N26. Niedociągnięcia te miały mieć miejsce pomiędzy 25 października a 17 grudnia 2021 roku.

N26 ukarany po raz kolejny w związku z AML

Bank Włoch zakazał N26 przyjmowania nowych klientów, a także oferowania obecnym użytkownikom nowych usług związanych z  kryptoaktywami. W wydanym oświadczeniu włoski bank centralny stwierdza, że N26 podjął szereg działań w celu naprawienia wykrytych niedociągnięć.

Ponadto włoski regulator zapewnił, że zweryfikuje czy wszystkie stwierdzone nieprawidłowości zostały przez N26 usunięte. To z kolei może doprowadzić do rewizji nałożonego zakazu.

To nie pierwszy raz, kiedy challenger bank mierzy się z zarzutami, które dotyczą stosowania procedur AML. W ciągu ostatnich lat N26 został poddany kontrolom ze strony niemieckiego organu nadzoru finansowego. W tym otrzymał karę pieniężną w wysokości 4,25 mln EUR związaną z opóźnieniami w raportowaniu podejrzanych aktywności.

Jak podaje serwis Finextra, BaFin nałożył na N26 również tymczasowy limit dotyczący liczby pozyskiwanych klientów. Dopóki neobank nie rozwiąże problemów wskazanych przez niemieckiego regulatora, może przyjmować miesięcznie maksymalnie 70 tys. nowych użytkowników.

Obecnie N26 działa na 24 rynkach, gdzie ma ponad 7 mln klientów. Niedawno informowaliśmy o planach challenger banku dotyczących wejścia na giełdę. Debiut ten może nastąpić w okolicach 2024 roku.