MIT EF CEE należy do globalnej sieci MIT Enterprise Forum, afiliowanej z najlepszą na świecie uczelnią technologiczną – Massachusetts Institute of Technology.

100 tysięcy PLN i udział w bootcampie MIT

3 najlepsze start-upy wezmą udział w tygodniowym bootcampie online organizowanym z udziałem ekosystemu w Bostonie, a start-up, który zaoferuje najbardziej innowacyjne rozwiązanie adresujące wyzwania społeczne otrzyma dodatkową nagrodę w wysokości 100 000 PLN od CVC Capital Partners.

-Obserwowanie dynamicznego rozwoju Genomtec, czy Hashiony – zwycięzców poprzednich edycji konkursu, utwierdza nas w przekonaniu, że warto wspierać młodych przedsiębiorców z Europy Środkowo-Wschodniej. Obszary zdrowia, nowej energetyki, czy smart city, na których skupiamy się w tegorocznej jesiennej edycji konkursu, podlegają ciągłym, dynamicznym zmianom, generując ogromny popyt na nowatorskie rozwiązania – mówi Krzysztof Krawczyk, Partner CVC Capital Partners.

Jesienna runda to już szósta edycja programu skierowanego do start-upów z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Program nie traci na popularności. Od początku inicjatywy do MIT EF CEE spłynęło ponad 1800 aplikacji z 37 państw, a z akceleracji skorzystało ponad 180 firm. Wśród start-upów, które wzięły udział w programie znajdują się m.in. Telemedico, Hashiona, Genomtec.

Szkolenia i mentoring

Przez kilka miesięcy akceleracji, start-upy będą brały udział w szkoleniach i warsztatach. Poznają zasady “Przedsiębiorczości zdyscyplinowanej” autorstwa Billa Auleta, prof. MIT. Pod okiem dr. Lindy Plano, uczestnicy akceleracji rozwiną umiejętności efektywnej prezentacji, co pozwoli przygotować się do pitchowania przed inwestorami oraz potencjalnymi partnerami biznesowymi.

MIT EF CEE skupia wokół swojej organizacji szeroką siatkę doświadczonych mentorów z Polski i ze świata. Każdy start-up może wybrać tych mentorów, których doświadczenie w największym stopniu wpisuje się w ich potrzeby.

Uczestnicy programu zyskują możliwość pilotażowego lub komercyjnego wdrożenia w renomowanej firmie partnerskiej. Takie doświadczenie pozwala na zwalidowanie pomysłu w praktyce oraz przygotowanie się do prowadzenia rozmów z potencjalnymi partnerami biznesowymi.

Dla 3 laureatów programu czeka zaproszenie na intensywny cykl szkoleniowy MIT Enterprise Forum CEE Bootcamp, który odbędzie się z zaangażowaniem przedstawicieli ekosystemu w Bostonie (USA). Podczas tygodniowego bootcampu, na uczestników czekają szkolenia, zagraniczni mentorzy, możliwość zaprezentowania swojego pomysłu przed publicznością z USA.

– W każdej edycji obowiązkowo wprowadzamy nowe elementy: mentorów, tematy szkoleń, narzędzia – mówi Łukasz Owczarek, Head of Acceleration w MIT EF CEE.

Nabór wniosków do jesiennej edycji rusza 10 maja i potrwa do 27 czerwca 2021. Zainteresowani mogą aplikować poprzez stronę internetową: www.mitefcee.org. Kolejnym etapem rekrutacji będą wywiady. Ogłoszenie wyników rekrutacji nastąpi 25 października 2021 r.

Jakie start-upy?

W jesiennej edycji MIT EF CEE poszukuje start-upów z obszaru: zdrowia, nowej energetyki, przemysłu 4.0, technologii finansowych i ubezpieczeniowych (fintech & insurtech), zrównoważonego rozwoju, technologii marketingowych (martech), inteligentnego miasta (smart city), sklepu autonomicznego.

Dopuszcza również możliwość objęcia akceleracją start-upy oferujące rozwiązania spoza tych obszarów, pod warunkiem, że będą charakteryzowały się wysokim poziomem innowacyjności i potencjałem komercjalizacji.

Partnerami Głównymi jesiennej edycji programu akceleracji są Adamed, Coca-Cola HBC Polska oraz MCX.

Do grona Partnerów Wspierających z wiosennej edycji: HubHub i Vetasi dołącza Żabka Polska, która poszukuje technologicznych start-upów w obszarze sklepu autonomicznego, wykorzystania sztucznej inteligencji dla predykcji sprzedaży i zarządzania zaopatrzeniem oraz JD Group z takimi obszarami poszukiwań jak zrównoważony rozwój, zawansowane materiały i technologie, nowa energia.

Partnerem Wspierającym pozostaje CVC Capital Partners, który już po raz 7 ufunduje nagrodę CVC Young Innovator Awards w wysokości 100,000 zł. Nagroda przeznaczona jest dla najlepszego projektu, który za pomocą innowacji rozwiązuje istotne problemy społeczne oraz jest prowadzony przez młodych przedsiębiorców (poniżej 30 roku życia).