Mężczyźni ze Szczecina usłyszeli zarzuty z art. 286 § 1 kk (oszustwo). Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec mężczyzn środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Policja złapała oszustów wyłudzających „na BLIKA”

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody i wykorzystują każdą nadarzającą się okazję, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób. Od pewnego czasu modne stało się tak zwane wyłudzanie pieniędzy „na BLIKA”. Większość tego typu przestępstw zaczyna się od przejęcia czyjegoś konta na Facebooku. Przestępcy za pomocą Messengera rozsyłają prośby do znajomych o opłacenie jakiegoś zamówienia czy też pożyczkę, poprzez wypłatę środków z bankomatu.

Na razie ciężko oszacować jak duża jest skala oszustw, ale z naszych informacji wynika, że proceder ma raczej marginalny charakter. Nie zamierzamy jednak bagatelizować problemu. Co powinni zrobić poszkodowani? Przede wszystkim zgłosić sprawę na policję. Następnie warto złożyć reklamację do banku, ale szanse na jej pozytywne rozpatrzenie są niewielkie.

Niestety ze względu na to, że ofiara sama podaje kod BLIK i zatwierdza transakcję ciężko o skuteczną reklamację. Policja przypomina o zachowaniu ostrożności, podobnie jak operator BLIKA – Polski Standard Płatności. Jeśli ktoś z naszych znajomych prosi o podanie kodu BLIK zweryfikujmy tą prośbę – najlepiej zadzwońmy do znajomego i upewnijmy się, że to faktycznie on prosi o pomoc. Więcej o tak zwanym „wyłudzaniu na BLIKA” pisaliśmy tutaj.

/Rafał Tomaszewski