Partner serwisu Visa dla biznesu

Wypłaty z bankomatów będą droższe?

Fintek
Fintek
#BankTech
Opublikowano: 16 września 2019, 19:46 Aktualizacja: 16 września 2019, 19:47

Do 15 grudnia 2019 roku banki i inni dostawcy usług płatniczych muszą wprowadzić w życie zmiany wynikające z rozporządzenia 2019/518 Parlamentu Europejskiego i Rady. To może wiązać się ze zwiększeniem opłat za wypłaty gotówki z bankomatów – napisał Bankier.pl.

Wpłaty BLIKIEM dla klientów Pekao w bankomatach Euronet i Planet Cash

Michał Kisiel z Bankier.pl w artykule „Unia równa stawki. Wypłaty z bankomatów lada moment będą droższe?” napisał, że efektem ubocznym dostosowania do unijnych wymogów może być wzrost kosztów wypłat gotówki z bankomatów.

Z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/518 z 19 marca 2019 roku wynika, że „opłaty pobierane przez dostawcę usług płatniczych od użytkownika usług płatniczych z tytułu płatności transgranicznych w euro są takie same jak opłaty pobierane przez tego dostawcę usług płatniczych z tytułu odpowiadających im płatności krajowych o tej samej wartości w walucie krajowej państwa członkowskiego, w którym znajduje się dostawca usług płatniczych użytkownika usług płatniczych”.

Bankier.pl napisał, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest obniżenie opłat za przelewy europejskie, ale w przypadku wypłat z bankomatów mechanizm może być odwrotny. Do 15 grudnia 2019 roku banki muszą sprawić, by wypłacenie 50 EUR w bankomacie w kraju UE kosztowało tyle samo, co wypłata takiej samej kwoty w PLN w Polsce. Bankier.pl podaje, że jednym z możliwych rozwiązań jest podwyższenie opłat za transakcje krajowe w bankomatach obcych. Niestety, jest to bardziej prawdopodobna opcja.

Opłaty za pakiety umożliwiające pobieranie gotówki z bankomatów bez opłat prawdopodobnie wzrosną – możliwe, że ceny wzrosną wielokrotnie.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

wyplaty-z-bankomatow-beda-drozsze