Wspomniane opłaty były o 200 mln złotych wyższe niż rok wcześniej – w sumie bank musiał przekazać na rzecz BFG 393 mln złotych. Pekao podaje w komunikacie, że po wyłączeniu kosztów regulacyjnych (czyli właśnie opłat na rzecz BFG) zysk netto wzrósł o 14% rok do roku. Przypomnijmy, że w Q1 2018 Pekao zanotował 392,2 mld PLN zysku netto. Prezentacje z wynikami Banku Pekao można pobrać tutaj.

Bank Pekao ma 1,3 mln mobilnych klientów

Z wysokimi opłatami na rzecz funduszu przymusowej restrukturyzacji BFG muszą mierzyć się wszystkie banki działające w Polsce. Na ten aspekt zwracał uwagę także mBank podając swoje wyniki finansowe z I kwartał. Pomimo wyższych kosztów działalności wyniki Banku Pekao spełniły oczekiwania rynku.

Pekao ma już 1,3 mln mobilnych klientów, których liczba wzrosła o 31% rok do roku. Bank pochwalił się także ogólną liczbą nowo otworzonych rachunków. W ciągu pierwszych trzech miesięcy konto w Pekao otworzyło 113 tys. klientów, co stawia bank w dobrej pozycji do powtórzenia strategicznego celu 400 tys. akwizycji klientów w całym 2019 roku. Największy wzrost (57%) liczby klientów miał miejsce w grupie młodzieży w wieku 13 – 17 lat. Czyżby była to zasługa możliwości otworzenia konta na selfie?

We wszystkich najważniejszych obszarach biznesowych Bank Pekao odnotował wyraźny wzrost wolumenów kredytów – w skali całej instytucji dynamika akcji kredytowej zwiększyła się do 8,3% r/r znacząco przyspieszając wobec czwartego kwartału 2018 r.. Na tak dobre wyniki złożyły się dwucyfrowe wzrosty we wszystkich kluczowych segmentach: produktach kredytowych dla sektorów MŚP i MID (16,2%), pożyczce gotówkowej (14,8%) oraz produktach hipotecznych (10,9%).