W sumie status małej instytucji płatniczej w Polsce posiadają 83 firmy. W ostatnich dwóch latach z rejestru wykreślono 4 spółki. Licencja małej instytucji płatniczej (MIP) umożliwia realizację wielu usług płatniczych przy stosunkowo niskich wymogach regulacyjnych. Z tego względu nazywana jest licencją dla fintechu. Licencje MIP wprowadzono w czerwcu 2018 roku.

Wysyp małych instytucji płatniczych

W pierwszym roku uzyskało ją 9 spółek. W 2019 roku KNF na listę MIP wpisał już 37 podmiotów. Wygląda na to, że pomimo okresu pandemii polskiemu nadzorcy uda się pobić wynik z zeszłego roku, gdyż w 2020 roku na status MIP zdobyło 39 spółek. W pierwszym półroczu wydawało się to niemożliwe – przykładowo w kwietniu 2020 roku nie wydano żadnej licencji MIP. Ale po wakacjach wysypał się worek z licencjami – tylko w październiku do rejestru wpisano 16 nowych firm.

Jaka jest sytuacja MIP-ów? Małe instytucje to mały biznes. Z raportu za I i II kw. 2020 roku wynika, że łączna wartość transakcji, które przeszły przez MIP-y w tym okresie to raptem 110 mln zł. Nie od razu Kraków zbudowano.

/Fintek.pl