Jak informuje Ministerstwo Finansów, korzystając z usługi Twój e-PIT, Polacy złożyli już ponad 5 milionów zeznań za 2020 rok. Aplikacją mObywatel logowano się 275,7 tysięcy razy, profilem zaufanym 8,3 milionów razy.

Domowy urząd skarbowy

Usługa Ministerstwa Finansów Twój e-PIT zadebiutowała dokładnie trzy lata temu. I od tego czasu jest jedną z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. Czas na złożenie zeznania jest do 30 kwietnia.

W usłudze Twój e-PIT najczęściej wypełniane są zeznania roczne, czyli PIT-37 i PIT-38. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z zeznań przygotowanych na formularzach PIT-28 i PIT-36 (rozliczenia udostępnione w usłudze trzeba jednak samemu będzie uzupełnić o dane dotyczące przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej).

Aby sprawdzić swoje, przygotowane przez urząd skarbowy, zeznanie należy będąc na stronie podatki.gov.pl wybrać podatek PIT, a później Twój e-PIT.

Zalogować się do e-Urzędu Skarbowego można na trzy sposoby: przez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną (czyli login.gov.pl), danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów) i, od nieawna, przez Aplikację mObywatel.

Szybkie logowanie

Dzięki profilowi zaufanemu można zalogować się do e-Urzędu Skarbowego, ale i załatwić online wiele innych urzędowych spraw. Raz założony profil zaufany jest ważny przez 3 lata. W dowolnym momencie można przedłużyć jego ważność. Istnieje też możliwość założenia, ważnego przez 3 miesiące, tymczasowego profilu zaufanego.

– Aby móc załatwiać sprawy urzędowe w internecie potrzebujemy trzech elementów. Po pierwsze – musimy móc się zidentyfikować. Po drugie – musimy się uwierzytelnić, a więc potwierdzić, że my to rzeczywiście my. I wreszcie – musimy się podpisać – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  – Profil zaufany umożliwia realizację tego całego procesu w kilka minut – dodaje.

Nowość z mObywatelem

W tym roku premierę ma nowy sposób zalogowania się do usługi Twój e-PIT – logowanie się przez aplikację mObywatel. Aplikację pobrało już ponad 2,5 miliona osób.

mObywatel daje możliwość szybkiego zalogowania do Twój e-PIT, ale przede wszystkim jest wirtualnym portfelem na dokumenty. Można tam znaleźć odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, dane z dowodu rejestracyjnego i polisy OC), licznik punktów karnych i e-recepty. Aby uruchomić mObywatela potrzeba profilu zaufanego. Od niedawna do aplikacji dodana została również Karta Dużej Rodziny.

– Stale pracujemy nie tylko nad rozwojem kolejnych usług w mObywatelu, ale i nad kolejnymi możliwościami wykorzystania naszej aplikacji. Możliwość zalogowania się dzięki niej do e-Urzędu Skarbowego to ważny i bardzo użyteczny krok, który – mamy nadzieję – przełoży się na dalszy wzrost jej popularności – mówi minister Marek Zagórski.