– Kiedy zaczynał się 2020 rok z aplikacji mObywatel korzystało dokładnie 892 335 użytkowników. Dziś w swoich telefonach ma ją 2 051 356 osób. Ostatnie miesiące to ważny czas w historii naszej aplikacji. Od 5 grudnia można w niej znaleźć mPrawo Jazdy, czyli dokument, na który czekało wielu Polaków – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Coraz większa popularność aplikacji mObywatel

mObywatel to swoisty wirtualny portfel na dokumenty, dzięki któremu można skorzystać z mobilnego dowodu osobistego, legitymacji uczniowskiej i studenckiej, prawa jazdy, czy dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC. Dodatkowo dzięki mObywatelowi można zalogować się na przykład do systemu mojePZU. W przyszłości taka funkcjonalność ma zostać rozszerzona także na inne podmioty – na przykład z branży medycznej.

– Z modułu mTożsamość (dowód osobisty) możemy korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie – przypomina minister Marek Zagórski.

Z kolei w zakładce mPojazd znajdziemy informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu oraz dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN i termin badania technicznego. Od końcówki zeszłego roku w apce mObywatel dostępne jest także mPrawo Jazdy i licznik punktów karnych.

Osoby korzystające z mObywatel mają również dostęp do eRecepty. Dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcemy zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Alternatywnie można też podać numer PESEL oraz kod spod e-recepty.

Już w 2021 roku w aplikacji mObywatel pojawią się nowe dokumenty – Karta Dużej Rodziny oraz Karta Emeryta i Rencisty. mObywatelem będzie się można logować także do portalu Twój e-PIT w serwisie Ministerstwa Finansów podatki.gov.pl. W aplikacji mają się również pojawić legitymacje branżowe/pracownicze oraz dokumenty komercyjne – na przykład karty do klubów fitness.

/RT