Już dziś w rządowej aplikacji znajdziemy mTożsamość, mPojazd, eRecepty, a uczniowie i studenci – mLegitymacje. 5 grudnia do tego zestawu dołączy mPrawo Jazdy.

Prawo jazdy w smartfonie już od 5 grudnia

Kluczowym elementem mObywatela jest mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Dzięki profilowi zaufanemu mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych. A to oznacza, że po uruchomieniu aplikacji znajdziecie tam wszystkie te informacje, które macie w dowodzie, nawet swoje zdjęcie.

Z mTożsamości możemy korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.

Drugi ważny element mObywatela to mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Z tego rozwiązania mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. Usługa pokazuje między innymi informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant.

Z kolei już 5 grudnia w mObywatelu pojawi się długo wyczekiwane mPrawo Jazdy. Dodatkowo w aplikacji będzie można sprawdzić także liczbę swoich punktów karnych. Zmiany będą możliwe dzięki przyjęciu tak zwanego pakietu deregulacyjnego dla kierowców.