Nie trzeba za nic płacić, ani kupować nowego sprzętu – wyjaśnia ministerstwo. Wspomniany formularz można znaleźć tutaj. Niestety mLegitymacja jest dostępna tylko na smartfonach z Androidem (wersja 6.0 lub nowsza). Dzieci posiadające iPhone’a muszą obejść się smakiem.

Legitymacja w smartfonie staje się coraz bardziej popularna

mLegitymacja szkolna to dokument o takiej samej mocy prawnej jak tradycyjna, papierowa legitymacja. Poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek. Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów.

Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina. A to wszystko dzięki temu, że mLegitymacja szkolna ma umocowanie prawne – jej wydawanie umożliwia obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

mLegitymację można zweryfikować wizualnie – posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu).

Legitymacja w smartfonie to część aplikacji mObywatel, w skład której wchodzą także mTożsamość (dowód osobisty w smartfonie), mPojazd, czy eRecepty (recepty w smartfonie) .