– Sklep będzie pełnił rolę naszego laboratorium, w którym zamierzamy testować przyjazne środowisku rozwiązania, pokazując w jakim kierunku będzie rozwijać się przyszłość handlu  – mówi Tomasz Suchański, Prezes Zarządu firmy Żabka Polska.

Sieć sklepów Żabka stawia na zieloną energię

W placówce na warszawskiej Białołęce znajdziemy takie rozwiązania jak podłoga kinetyczna czy szyby z kropkami kwantowymi pozyskujące energię z promieni słonecznych. W sklepie wykorzystano meble z recyklingu, a jedną ze ścian zbudowano z butelek z plastiku zebranych przez osoby pracujące przy tym projekcie.

Dzięki kropkom kwantowym można pozyskać energię słoneczną, padającą na przezroczyste na pierwszy rzut oka okna oraz w sposób naturalny oświetlić sklep. Nigdzie w Polsce nie znajdziemy też podłogi kinetycznej, zamieniającej każdy wykonany na niej krok w energię elektryczną. Energia pochodząca z kroków wykonanych po zamontowanej w placówce posadzce kinetycznej wspomaga zasilanie zainstalowanych w sklepie urządzeń – czytamy w komunikacie.

Żabka rezygnuje z papieru

W nowej Żabce są także inteligentne etykiety elektroniczne, tzw. cenówki, oraz inteligentne ekrany digital signage, będące cyfrowym odpowiednikiem dotychczas stosowanych plakatów. Oba rozwiązania zasilane są zieloną energią, dodatkowo pozwalają na oszczędność papieru.

Z zielonej energii mogą bezpośrednio korzystać również klienci sieci – przed sklepem stanęła ekologiczna ławka solarna, dzięki której można naładować swój telefon. Rocznie panele słoneczne ławki produkują 80 kWh energii – to 16 tys. godzin ładowania standardowego smartfona. Dodatkowo osoby odwiedzające sklep będą mogły także skorzystać z EKOmatu (urządzenia do zbiórki butelek i puszek), stacji ładowania aut elektrycznych, czy stacji napraw rowerów.