Od teraz informacje o historii transakcji klienta, przekazane dzięki usłudze AIS, nie tylko posłużą do potwierdzania tożsamości (KYC), ale także do dostarczenia informacji o wysokości i źródle dochodów. Dzięki temu klienci indywidualni mogą liczyć na szybszy i prostszy sposób wnioskowania o kredyt ratalny w sklepach internetowych. Usługa dostępu do informacji o rachunku (AIS) skraca także czas wypełniania wniosku i zmniejsza liczbę wymaganych dokumentów.

Otwarta bankowość w BNP Paribas. Jak to działa?

Podczas zakupów internetowych w sklepach, które oferują kredyt BNP Paribas, klient ma do wyboru dwie opcje. Może złożyć wniosek tradycyjnie albo skorzystać ze ścieżki otwartej bankowości (AIS). W takim wypadku, zostaje przekierowany na stronę swojego banku, gdzie po zalogowaniu do bankowości elektronicznej wskazuje konto, z którego w czasie rzeczywistym zostanie przesłany raport AIS.

Pola wniosku kredytowego zostają automatycznie wypełnione pozyskanymi danymi. Uzupełnione zostają imię, nazwisko, a docelowo także adres oraz informacje o dochodach klienta, które wyliczane będą na podstawie analizy wpływów na jego konto. Dane nie muszą być już potwierdzane zaświadczeniem o zarobkach.

Klient musi jedynie zaakceptować wniosek i przesłać go do decyzji. W kolejnym kroku na ekranie wyświetla się odpowiedź banku. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany, pojawi się powiadomienie o jego pozytywnym rozpatrzeniu oraz link do pobrania dokumentów kredytowych. Po zapoznaniu się z nimi, wystarczy kliknąć przycisk „Podpisz umowę”, aby zawrzeć umowę kredytową online.

Latem ubiegłego roku bank zastosował usługę AIS, aby umożliwić klientom Personal Finance potwierdzanie tożsamości w procesie kredytowym online. Dodatkowo BNP Paribas był pierwszym bankiem w Polsce, który umożliwił wnioskowanie o dostęp do środowiska produkcyjnego poprzez otwarte API. W planach są kolejne usługi wykorzystujące otwartą bankowość.