Partner serwisu Visa dla biznesu

Zaplanuj przelewy i płatności, bo zbliża się majówka

Fintek
Fintek
#Płatności
Opublikowano: 28 kwietnia 2020, 18:07 Aktualizacja: 28 kwietnia 2020, 18:08

Piątek 1 maja to dzień ustawowo wolny od pracy, dlatego systemy rozliczeniowe Elixir i Euro Elixir mają przerwę w funkcjonowaniu. Terminowe płatności warto zaplanować i zlecić z odpowiednim wyprzedzeniem lub w dowolnym momencie skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir.

Rozliczenia w systemie Elixir realizowane są w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. Odstępstwem od tego standardu są dni ustawowo wolne od pracy i weekendy. Piątek, 1 maja, jest dniem wolnym od pracy, a po nim następują dwa dni weekendu. W związku z tym przelewy, które zlecimy 30 kwietnia po godz. 16.00, zostaną rozliczone dopiero w trakcie porannej sesji kolejnego dnia roboczego, czyli 4 maja.

Spokojnie, są jeszcze przelewy natychmiastowe

W przypadku Euro Elixir – systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i kierowane do strefy euro) – przerwa w działaniu również potrwa od 1 do 3 maja. 1 maja jest bowiem dniem wolnym także we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a 3 maja w tym roku przypada w niedzielę.

Niezależnie od funkcjonowania systemów Elixir i Euro Elixir, do dyspozycji klientów banków pozostaje system przelewów natychmiastowych Express Elixir. System działa w trybie 24/7/365, także w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy, umożliwiając przesyłanie środków pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach. Realizacja przelewu natychmiastowego uwarunkowana jest jednak dostępnością banku nadawcy i odbiorcy w danym momencie, a ta może być ograniczona, np. ze względu na przerwy konserwacyjne.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

zaplanuj-przelewy-i-platnosci-bo-zbliza-sie-majowka