Obecnie to ofiara przestępstwa czy kradzieży tożsamości musi udowodnić, że to nie ona zaciągnęła zobowiązanie prawne lub finansowe. Nowe przepisy zmienią tę sytuację. Jeśli obywatel zastrzeże swój PESEL i w tym czasie ktoś zaciągnie na niego zobowiązanie, instytucja finansowa nie będzie mogła domagać się od tej osoby np. spłaty długu.
Banki będą musiały sprawdzać rejestr zastrzeżonych numerów PESEL
Od 1 czerwca bieżącego roku banki i firmy pożyczkowe oraz notariusze i operatorzy telekomunikacyjni będą musieli sprawdzać Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, nim podpiszą umowę z klientem. Jeśli np. udzielą pożyczki pomimo zastrzeżenia numeru PESEL, osoba poszkodowana, której dane skradziono, nie będzie musiała spłacać zadłużenia, które zaciągnęli oszuści.
W trosce o bezpieczeństwo danych Ministerstwo Cyfryzacji zaleca, aby na wszelki wypadek mieć swój PESEL cały czas zastrzeżony i cofać zastrzeżenie tylko w sytuacjach, kiedy planujemy załatwić konkretną sprawę. Zastrzec PESEL można w aplikacji mobilnej mObywatel 2.0, serwisie internetowym mObywatel oraz w dowolnym urzędzie gminy.
W aplikacji i serwisie mObywatel można zastrzec swój numer PESEL, a także cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL z automatyczną datą ponownego zastrzeżenia, cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL bezterminowo, dowiedzieć się, jaka firma i instytucja sprawdzała Twój PESEL oraz z jakiego powodu oraz poznać historię swoich zastrzeżeń. W aplikacji można dodatkowo otrzymywać na swój telefon powiadomienia związane z usługą Zastrzeż PESEL.
Z usługi można skorzystać bezpłatnie. Do tej pory zrobiło to już ponad 2,7 mln osób w Polsce. Nowe przepisy, które zobowiązują firmy i instytucje finansowe, notariuszy oraz operatorów telekomunikacyjnych do tego, aby sprawdzali rejestr PESEL, wchodzą w życie już 1 czerwca 2024 roku.