Partner serwisu Visa dla biznesu

Zbliżeniowy BLIK w połowie 2019 roku

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
#BLIK
Opublikowano: 19 lutego 2019, 22:05 Aktualizacja: 28 kwietnia 2019, 20:38

Na dzisiejszej konferencji Digital Banking & Payments Summit prezes BLIKA zapowiedział, że fintech intensywnie pracuje nad wprowadzeniem zbliżeniowego BLIKA.

Dariusz Mazurkiewicz prezes Polskiego Standardu Płatności, czyli operatora BLIKA potwierdził, że obecnie trwają intensywne prace nad wprowadzeniem zbliżeniowej wersji BLIKA i ma to nastąpić już w połowie 2019 roku (prawdopodobnie koniec II kw. 2019 roku). Będzie to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy strategicznej z Mastercardem.

Obecnie BLIK bardziej sprawdza się w transakcjach w internetowych (e-commerece) oraz przy wypłatach z bankomatu. Płatności przy terminalu wymagają zbyt wielu czynności (logowanie do banku, przepisanie numeru BLIK na terminalu, potwierdzenia transakcji w telefonie) w związku z tym nie jest to najpopularniejsza metoda płatności, zwłaszcza w kontekście ultra wygodnego Apple Pay lub Google Pay.

W 2019 roku Polacy BLIKIEM dokonali 91 mln transakcji

Udział BLIKA w płatnościach e-commerce stale rośnie. Celem jest 50% udział w rynku w Polsce oraz ekspansja zagraniczna. Ta ostatnia nie jest oczywista i prosta, gdyż infrastuktura rozliczeniowa w innych krajach jest różna od Polski (nie ma np. odpowiedników Krajowej Izby Rozliczeniowej). Partnerstwo z Mastercardem ma przynieść synergię właśnie m.in. w obszarze „umiędzynarodowienia” BLIKA. Kibicujemy.

Prezes BLIKA zwrócił uwagę, że jednym z niedocenianych na rynku płatności kierunków rozwoju są bezpośrednie i natychmiastowe przelewy P2P. W pewnym sensie mają one „intymny charakter” – jest to obszar, który rośnie bardzo dynamicznie, jest niejako zintegrowany ze stylem życia i postrzegania finansów osobistych przez młodych ludzi.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

zblizeniowy-blik-w-polowie-2019-roku