Wdrożenie PSD2? Na razie okres przejściowy. W USA to fintechy są lepsze od banków. Przynajmniej w tym segmencie… Jest sposób na prezent last minute. Dostarczą zakupy w godzinę. KNF jednak chce piaskownicy regulacyjnej. Alior Bank uruchamia akcelerator dla firm fintechowych.

I Okres przejściowy dla PSD2

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Okres przejściowy dla PSD2.

Europejskie banki i inni operatorzy płatności otrzymali dodatkowy czas na wdrożenie standardów bezpieczeństwa związanych z wejściem w życie Europejskiej Dyrektywy Płatniczej – PSD2.

Chociaż dyrektywa obowiązywać będzie od stycznia 2018 roku, standardy techniczne (tzw. RTS)  nabiorą mocy dopiero we wrześniu 2019 roku – do tego czasu surowsze normy uwierzytelnienia płatności i dostępu do rachunków przez zewnętrznych operatorów nie będą obowiązywać – logowanie się do rachunku klienta na zasadzie screen scrappingu w tym okresie będzie dostępne.

II Fintechy w USA biją banki w kredytach detalicznych

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Fintechy w USA biją banki w kredytach detalicznych.

Amerykańskie fintechy pierwszy raz w historii mają wyższy udział w rynku niezabezpieczonych kredytów detalicznych (personal loans) niż banki i unie kredytowe. Jak podała firma TransUnion pożyczki fintechów udzielone na koniec zeszłego roku stanowiły już 30 proc. zobowiązań klientów wobec całego sektora finansowego. To bardzo duży wzrost w ciągu zaledwie 4 lat, bo w 2012 roku udział fintechów w rynku nie przekraczał 4 proc.

III Jest sposób na prezent last minute. Zakupy dostarczą w godzinę

Więcej na ten temat można przeczytać – Jest sposób na prezent last minute.

Idziesz wieczorem na rodzinne spotkanie i nie masz prezentu dla chrześniaka? To nie problem, Szopi.pl może dowieść Ci najnowszą konsolę w ciągu godziny. Okazało się, że koleżanka z pracy ma dziś urodziny? Szoper dostarczy dla niej prezent z Empiku prosto do biura. Wystarczy złożyć zamówienie przez stronę internetową.

Przed świętami nie tylko w sklepach stacjonarnych napotkamy większe kolejki. Zakupy internetowe również stają się trudniejsze, z uwagi na wydłużony termin dostawy zamówionych towarów. Każdy, kto czekał z kupnem mikołajkowych prezentów na ostatnią chwilę nie musi teraz biegać po sklepach.

IV KNF chce piaskownicy regulacyjnej

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – KNF chce piaskownicy regulacyjnej.

Komisja Nadzoru Finansowego bardzo ostrożnie podchodziła do możliwości złagodzenia regulacji i wprowadzenia w Polsce piaskownicy regulacyjnej dla fintechów. Dzisiaj w Katowicach przewodniczący KNF Marek Chrzanowski powiedział jednak, że nadzorca wcale nie jest przeciwny „sandboxowi” w Polsce.

Marek Chrzanowski był jednym ze speakerów podczas kongresu impact fintech’17, który trwa obecnie w Katowicach. Od jakiegoś czasu nad Wisłą działa już innovation hub, który ma być pewnego rodzaju preludium do wprowadzenia w Polsce łagodniejszych regulacji i „regulatory sandbox”.

V Alior uruchamia akcelerator dla fintechów

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Alior uruchamia akcelerator dla fintechów.

Alior Bank ogłosił powstanie unikalnego programu akceleracyjnego dla startupów technologicznych. Do głównych zadań zlokalizowanego w Warszawie akceleratora będzie należało poszukiwanie innowacyjnych pomysłów wśród start-upów technologicznych, prowadzenie ich w zakresie opracowywania elementów biznesowych, współtworzenie z nimi wartości dodanej dla klientów Alior Banku oraz wsparcie finansowe. Do programu bank zamierza przyjmować m.in. projekty znajdujące się we wczesnej fazie rozwoju. W ramach tworzonego akceleratora bank udostępni zewnętrznym podmiotom zbudowaną na technologii IBM platformę do rozwoju swoich rozwiązań opartą o środowisko OpenAPI i wdrażaną przez firmę TUATARA.