Automatyzacja to zagrożenie, czy szansa dla polskiego rynku pracy? Visa zablokowała kart bitcoinowe. Czy to oznacza, że firma jest przeciwko kryptowalutom? Bank Pekao wprowadza kilka nowości w swojej aplikacji PeoPay. Zbliża się zakaz handlu w niedzielę. Zobaczcie kiedy sklepy będą zamknięte. Darmowe terminale płatnicze – tak Fundacja Polska Bezgotówkowa będzie realizowała swoja misję.

I Automatyzacja szansą dla polskiego rynku pracy?

Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj – Automatyzacja szansą dla polskiego rynku pracy?

Z danych OECD wynika, że pod względem automatyzacji produkcji Polska nie tylko odstaje od najbardziej rozwiniętych gospodarek na świecie, ale również od swoich sąsiadów. Liczba robotów na tysiąc pracowników w naszym kraju wynosi 1,05, podczas gdy w Czechach jest to 3,75, a na Słowacji 3,52.

Tymczasem zdaniem ekspertów Banku DNB, automatyzacja produkcji jest szansą dla polskich przedsiębiorstw, nie tylko na zdobycie przewagi konkurencyjnej, ale jest także antidotum na coraz większe problemy z dostępem do siły roboczej. Jej rozpowszechnienie zależy jednak, zarówno od czynników ekonomicznych, jak i społecznych.

II Visa zablokowała karty bitcoinowe

Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj – Visa zablokowała karty bitcoinowe.

Na tysiące użytkowników Bitcoina czekała ostatnio niemiła niespodzianka. Visa zablokowała przedpłacone karty kilku fintechów, które umożliwiały płatności kryptowalutami. Zdaniem Visy wydawca kart łamał prawo. Mowa o zarejestrowanej na Gibraltarze spółce WaveCrest. 5 stycznia użytkownicy takich kart jak Wirex, Bitwala BitPay, TenX, czy Cryptopay dostali komunikat, mówiący o zablokowaniu plastików. O sprawie pisze brytyjski The Telegraph.

III Nowości w aplikacji mobilnej PeoPay

Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj – Nowości w aplikacji mobilnej PeoPay.

Bank Pekao S.A. wciąż rozwija aplikację bankowości mobilnej PeoPay. Wśród nowości pozwalających lepiej zarządzać inwestycjami i domowym budżetem znalazł się kalendarz płatności oraz dostęp do informacji o posiadanych rachunkach maklerskich.

IV W które niedziele nie pójdziemy na zakupy?

Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj – W które niedziele nie pójdziemy na zakupy?

Już od marca 2018 zacznie obowiązywać szeroko komentowany zakaz handlu w niedzielę. Z tego powodu przypominamy główne założenia projektu i prezentujemy listę niedziel, w które handel ma być zakazany.

Ochrona wartości rodzinnych i więcej czasu wolnego dla pracowników – to były główne argumenty NSZZ Solidarność. Projekt przegłosowano pod koniec listopada 2017 roku. 254 posłów zagłosowało za ustawą, 156 było przeciw, a 23 wstrzymało się od głosu.

V Darmowe terminale płatnicze – tak będzie wspierany obrót bezgotówkowy

Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj – Darmowe terminale płatnicze – tak będzie wspierany obrót bezgotówkowy.

Rusza Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego, czyli projekt przygotowany przez Fundację Polska Bezgotówkowa. W ramach programu przedsiębiorcy, którzy do tej pory przyjmowali tylko płatności gotówką, otrzymają darmowy terminal płatniczy – na rok.

Fundacja Polska Bezgotówkowa to wspólna inicjatywa Ministerstwa Rozwoju, Związku Banków Polskich, Mastercard, Visy i kilku operatorów terminali płatniczych. Działa od lipca 2017 roku, a jej celem jest wsparcie w terminalizacji małych i mikro przedsiębiorców, których od akceptowania płatności elektronicznych odstraszają zbyt wysokie koszty.