Partner serwisu Visa dla biznesu

Zdarzyło się wczoraj… Najważniejsze informacje z minionego dnia (08.01.18)

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
Opublikowano: 9 stycznia 2018, 07:00 Aktualizacja: 8 stycznia 2018, 18:23

Zapraszamy na przegląd najważniejszych informacji fintechowych z poprzedniego dnia. Co warto wiedzieć dziś rano? Jeżeli coś wczoraj przegapiliście, to nic straconego!

Automatyzacja to zagrożenie, czy szansa dla polskiego rynku pracy? Visa zablokowała kart bitcoinowe. Czy to oznacza, że firma jest przeciwko kryptowalutom? Bank Pekao wprowadza kilka nowości w swojej aplikacji PeoPay. Zbliża się zakaz handlu w niedzielę. Zobaczcie kiedy sklepy będą zamknięte. Darmowe terminale płatnicze – tak Fundacja Polska Bezgotówkowa będzie realizowała swoja misję.

I Automatyzacja szansą dla polskiego rynku pracy?

Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj – Automatyzacja szansą dla polskiego rynku pracy?

Z danych OECD wynika, że pod względem automatyzacji produkcji Polska nie tylko odstaje od najbardziej rozwiniętych gospodarek na świecie, ale również od swoich sąsiadów. Liczba robotów na tysiąc pracowników w naszym kraju wynosi 1,05, podczas gdy w Czechach jest to 3,75, a na Słowacji 3,52.

Tymczasem zdaniem ekspertów Banku DNB, automatyzacja produkcji jest szansą dla polskich przedsiębiorstw, nie tylko na zdobycie przewagi konkurencyjnej, ale jest także antidotum na coraz większe problemy z dostępem do siły roboczej. Jej rozpowszechnienie zależy jednak, zarówno od czynników ekonomicznych, jak i społecznych.

II Visa zablokowała karty bitcoinowe

Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj – Visa zablokowała karty bitcoinowe.

Na tysiące użytkowników Bitcoina czekała ostatnio niemiła niespodzianka. Visa zablokowała przedpłacone karty kilku fintechów, które umożliwiały płatności kryptowalutami. Zdaniem Visy wydawca kart łamał prawo. Mowa o zarejestrowanej na Gibraltarze spółce WaveCrest. 5 stycznia użytkownicy takich kart jak Wirex, Bitwala BitPay, TenX, czy Cryptopay dostali komunikat, mówiący o zablokowaniu plastików. O sprawie pisze brytyjski The Telegraph.

III Nowości w aplikacji mobilnej PeoPay

Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj – Nowości w aplikacji mobilnej PeoPay.

Bank Pekao S.A. wciąż rozwija aplikację bankowości mobilnej PeoPay. Wśród nowości pozwalających lepiej zarządzać inwestycjami i domowym budżetem znalazł się kalendarz płatności oraz dostęp do informacji o posiadanych rachunkach maklerskich.

IV W które niedziele nie pójdziemy na zakupy?

Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj – W które niedziele nie pójdziemy na zakupy?

Już od marca 2018 zacznie obowiązywać szeroko komentowany zakaz handlu w niedzielę. Z tego powodu przypominamy główne założenia projektu i prezentujemy listę niedziel, w które handel ma być zakazany.

Ochrona wartości rodzinnych i więcej czasu wolnego dla pracowników – to były główne argumenty NSZZ Solidarność. Projekt przegłosowano pod koniec listopada 2017 roku. 254 posłów zagłosowało za ustawą, 156 było przeciw, a 23 wstrzymało się od głosu.

V Darmowe terminale płatnicze – tak będzie wspierany obrót bezgotówkowy

Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj – Darmowe terminale płatnicze – tak będzie wspierany obrót bezgotówkowy.

Rusza Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego, czyli projekt przygotowany przez Fundację Polska Bezgotówkowa. W ramach programu przedsiębiorcy, którzy do tej pory przyjmowali tylko płatności gotówką, otrzymają darmowy terminal płatniczy – na rok.

Fundacja Polska Bezgotówkowa to wspólna inicjatywa Ministerstwa Rozwoju, Związku Banków Polskich, Mastercard, Visy i kilku operatorów terminali płatniczych. Działa od lipca 2017 roku, a jej celem jest wsparcie w terminalizacji małych i mikro przedsiębiorców, których od akceptowania płatności elektronicznych odstraszają zbyt wysokie koszty.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

zdarzylo-sie-wczoraj-najwazniejsze-informacje-minionego-08-01-18