17 miliardów złotych – to wynik Express Elixir w 2017 roku. Bank Millennium ukarany przez UOKiK. Muszą zapłacić 20 mln złotych kary. Unia Europejska będzie wspierać fintechy – proponują nowe regulacje. eurobank zaprezentował nową aplikację mobilną. Facebook będzie obcinał zasięgi. Promowane mają być posty znajomych.

I 17 miliardów złotych – tyle przesłano za pomocą Express Elixir

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – 17 miliardów złotych – tyle przesłano za pomocą Express Elixir.

W grudniu 2017 r. KIR rozliczył w systemie Elixir 154,96 mln komunikatów o wartości 437,31 mld zł, a w systemie Euro Elixir, obsługującym rozliczenia krajowe i zagraniczne w euro – 2,38 mln komunikatów o wartości 14,86 mld euro. W systemie Express Elixir rozliczono 674,67 tys. przelewów natychmiastowych, których wartość wyniosła 1,99 mld zł, osiągając miesięcznie historyczny rekord. W całym 2017 r. rozliczono łącznie 4,96 mln przelewów natychmiastowych o wartości 16,98 mld zł – to tyle, ile miasto Warszawa ma zamiar przeznaczyć na wydatki w 2018 r..

II 20 mln złotych kary dla Banku Millennium

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – 20 mln złotych kary dla Banku Millennium.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymywał skargi od konsumentów na to, że Bank Millennium stosuje klauzule niedozwolone. Kredytobiorcy składali do banku reklamacje, w których dochodzili swoich praw, powołując się na dwie klauzule wpisane w 2012 r. do rejestru postanowień niedozwolonych.

  • Bank Millennium przekazywał klientom nieprawdziwe informacje o skutkach wpisu klauzul umownych do rejestru postanowień niedozwolonych.
  • Kara dla banku to ponad 20 mln zł.
  • Do urzędu docierały skargi konsumentów.

III Unia Europejska będzie wspierać fintechy

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Unia Europejska będzie wspierać fintechy.

Na początku 2018 roku Unia Europejska planuje zdecydowanie wesprzeć rozwój branży fintech. W lutym Komisja Europejska ma przedstawić swoje rekomendacje w takich tematach jak blockchain, rozwiązania chmurowe, czy cyberbezpieczeństwo. Natomiast twarde regulacje pojawią się w obszarze crowdfundingu i P2P lending.

IV Nowa aplikacja mobilna eurobanku

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Nowa aplikacja mobilna eurobanku.

Aktywacja aplikacji mobilnej w eurobanku nie wymaga już wizyty w placówce lub kontaktu z infolinią. To tylko jedno z rozwiązań, które w jej ramach zaproponował klientom eurobank. Dodatkowo mogą oni korzystać ze starej wersji bankowości mobilnej z systemami Android oraz iOS.

W poniedziałek 15 stycznia 2018 r. do oferty eurobanku trafiła nowa wersja aplikacji mobilnej. Klienci mogą ją pobrać ze sklepów Google Play na urządzenia z systemem Android. W najbliższych dniach aplikacja zostanie również udostępniona użytkownikom urządzeń z systemem iOS.

V Facebook obcina zasięgi. Posty znajomych na pierwszym miejscu

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Facebook obcina zasięgi. Posty znajomych na pierwszym miejscu.

Facebook szykuje niemiłą niespodziankę dla właścicieli stron internetowych. Serwis planuje obcinanie zasięgów. Użytkownicy mają widzieć więcej treści od znajomych, a nie z polubionych stron. Zmiany dotyczą wszystkich – niezależnie czy jest to mały fanpage, czy potężny serwis. Posty publikowane przez firmy mają małe szanse na pojawienie się w aktualnościach, jeżeli użytkownik nie zaznaczy w opcjach, aby informacje z danego serwisu wyświetlały się jako pierwsze. Wciąż promowane mają być też transmisje na żywo i treści angażujące do dyskusji. Szczególnie ta druga część brzmi dosyć enigmatycznie…