Czy hakerzy są w stanie zaatakować samolot? Czy jesteśmy bezpieczni? Ministerstwo Finansów poinformowało o wejściu w życie ustawy STIR, która ma ograniczyć luki w podatku VAT. Startuje też nowy rejestr przygotowany przez resort. Poznajcie Fandla – samouczący się algorytm oceny ryzyka. ING otrzymał zgodę KNF – otworzą bank hipoteczny. Gwałtowne spadki na giełdach kryptowalut.

I Czy hakerzy mogą zaatakować samolot?

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Czy hakerzy mogą zaatakować samolot? .

Ataki hakerskie skupiały się głównie do tej pory na komputerach użytkowników domowych lub sprzętach firmowy. Co, jeśli cyberprzestępcy przestaną ograniczać się do ataków na „mniejsze systemy” i za cel wezmą sobie…samolot? Z raportu przygotowanego przez grupę ekspertów DHS wynika, że włamanie się do systemów samolotu z zewnątrz staje się coraz bardziej realne. Dlaczego? Wszystko, jak to często bywa, sprowadza się do kwestii finansowych.

II Sprawdź swojego kontrahenta. Nowy rejestr Ministerstwa Finansów

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Sprawdź swojego kontrahenta. Nowy rejestr Ministerstwa Finansów.

Ministerstwo Finansów poinformowało o wejściu w życie ustawy STIR, która ma ograniczyć luki w podatku VAT. Resort udostępnił wyszukiwarkę podmiotów niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Dzięki temu będzie można wygodnie sprawdzić swojego kontrahenta.

III Fandla – samouczący się algorytm oceny ryzyka

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Fandla – samouczący się algorytm oceny ryzyka.

Startup z branży FinTech oferuje innowacyjną usługę mikrofaktoringu opartą na samouczącym się algorytmie automatycznej oceny ryzyka. Fandla błyskawicznie podejmuje decyzję o finansowaniu płatności klienta na podstawie analizy danych z faktury, dzięki czemu jest w stanie obsłużyć nawet najmniejsze firmy bez historii kredytowej. Spółka pozyskała 1,8 mln zł – inwestorem jest Data Ventures, fundusz venture capital specjalizujący się we wspieraniu projektów rozwijających analitykę danych.

IV ING ma zgodę KNF. Otworzą bank hipoteczny

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – ING ma zgodę KNF. Otworzą bank hipoteczny.

Pod koniec kwietnia zeszłego roku ING Bank Śląski złożył do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o utworzenie banku hipotecznego. Dzisiaj KNF poinformował, że wydał zgodę na powstanie podmiotu o nazwie ING Bank Hipoteczny.

V Kiepski dzień dla kryptowalut. Bitcoin traci ponad 20%

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Kiepski dzień dla kryptowalut. Bitcoin traci ponad 20%.

Chciałoby się napisać, że dzisiejsze spadki kursów kryptowalut spadły jak grom z jasnego nieba, ale byłaby to nieprawda. Regulatorzy ostrzegali o tym od dawna. Niejako też sami się do tego przyczynili. Zwłaszcza Chińczycy. Dzisiaj kurs bitcoina spadł o ok. 15%, bitcoin cash o 17%, etherum straciło 14% a ripple ponad 20%.