Ostatnie zawirowanie w rządzie nie przeszkodziły resortowi cyfryzacji w przygotowaniu raportu o cyfryzacji kraju. Zapraszamy do lektury. Powstanie złoty w wersji „krypto”? Trwają prace nad Digital PLN. PKO Bank Polski uruchamia kantor internetowy. Startują konsultacje do projektu Polish API. Miniony rok był wyjątkowy dla kryptowalut i ICO – zapraszamy na podsumowanie.

I Raport o cyfryzacji kraju. Czym może się pochwalić Ministerstwo Cyfryzacji?

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Raport o cyfryzacji kraju. Czym może się pochwalić Ministerstwo Cyfryzacji?.

Przez ostatnie dwa lata Ministerstwo Cyfryzacji zrobiło naprawdę wiele, aby ułatwić życie obywatelom. Wskrzeszenie Profilu Zaufanego i integracja z bankowością mobilną, krajowy węzeł e-tożsamości, mDokumenty, rejestracja dziecka online, zgłoszenie zgubienia bądź kradzieży prawa jazdy przez Internet – to tylko niektóre projekty realizowane przez resort, którym do niedawna kierowała Anna Streżyńska.

Pomimo tych zawirowań MinCyf nie przestaje pracować. Kilka dni temu na stronie resortu pojawił się raport o cyfryzacji kraju. Koordynacja zarządzania cyfryzacją, infrastruktura, oprogramowanie, systemy i rejestry, kompetencje w IT, e-usługi, projekty, cyberbezpieczeństwo i sprawy międzynarodowe – te 9 aspektów cyfryzacji opisuje raport Ministerstwa. Ma to być raport cykliczny.

II Powstanie Digital PLN – polska kryptowaluta

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Powstanie Digital PLN – polska kryptowaluta .

Okazuje się, że Polacy też pracują nad własną kryptowalutą. Pod patronatem rządu powstaje właśnie Digital PLN – czyli złoty w wersji „krypto”. Projekt jest rozwijany przez Polski Akcelerator Technologii Blockchain, na czele którego stoi profesor Krzysztof Piech.

III PKO Bank Polski uruchamia kantor internetowy

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – PKO Bank Polski uruchamia kantor internetowy.

PKO Bank Polski udostępnił w serwisie transakcyjnym usługę kantoru online. Klienci mogą wymieniać waluty w czasie rzeczywistym, a rozliczenie transakcji następuje natychmiast, co oznacza bardzo szybki dostęp do środków. Klienci mogą zawierać transakcje po atrakcyjnych kursach i bez opłaty za dostęp do usługi.

IV Polish API – ruszają konsultacje do projektu

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Polish API – ruszają konsultacje do projektu.

Prace nad PSD2 nie zwalniają tempa. Jednym z elementów unijnej dyrektywy jest tak zwane Polish API, czyli dedykowany interfejs, który umożliwi firmom trzecim dostęp do rachunków bankowych. Związek Banków Polskich poinformował o rozpoczęciu konsultacji do projektu.

Mają potrwać przez 2 tygodnie – od 17 do 31 stycznia bieżącego roku. W tym czasie będzie możliwość zgłaszania komentarzy i uwag do projektu specyfikacji interfejsu Polish API.

V Kosmiczny rok kryptowalut i ICO na świecie

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Kosmiczny rok kryptowalut i ICO na świecie.

Ubiegły rok należał do kryptowalut. Świadczyć o tym może zarówno liczba emisji, kapitalizacja rynkowa i wysokość kapitału pozyskanego poprzez Initial Coin Offering. Według firmy CoinGecko kapitalizacja rynkowa 30 największych kryptowalut zbliżyła się do 600 mld dolarów, gdy 12 miesięcy temu opiewała ona zaledwie na kilkanaście mld dolarów.