Z tą cyfryzacją wcale nie jest tak kolorowo – przynajmniej zdaniem Eurostatu, Inteligentna chmura to odpowiedź na trwającą cyberwojnę? Echa Marszu Niepodległości nie milkną do dzisiaj – Polacy się kłócą, a w tym samym dniu Chińczycy zarobili kolejne miliardy. PKO Bank Polski w III kwartale 2017 roku zanotował prawie 1 miliard złotych zysku. Akcje XTB spadały tak szybko, że GPW musiało zawiesić handel. Dom maklerski podejrzany o oszustwa względem klientów.

I Polskie firmy na szarym końcu cyfrowego wyścigu

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj- Eurostat nie pozostawia złudzeń. Polskie firmy cyfrowo upośledzone.

W ubiegłym roku zaledwie 6% polskich firm analizowało duże zbiory informacji – wynika z danych Eurostatu. Daje nam to przedostatnie miejsce w unijnym rankingu, przed Cyprem. Liderami pod względem digitalizacji i korzystania z Big Data jest Malta i Holandia. W tych krajach niemal już co piąta firma analizuje cyfrowe informacje.

Dane Eurostatu nie napawają optymizmem. W ubiegłym roku, zaledwie co trzecia firma działająca w UE, zatrudniająca co najmniej 10 osób, posiadała stronę internetową. Choć znacznie lepiej wyglądają  wskaźniki wykorzystana mediów społecznościowych w działaniach biznesowych – przyznaje się do tego już połowa firm – to ten wyjątek tylko potwierdza regułę: cyfryzacja to pięta achillesowa wielu przedsiębiorstw. Nie tylko polskich. Najlepiej ilustrują to dane na temat wykorzystania Big Data.

II Czy inteligentna chmura to odpowiedź na cyberwojnę?

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Trwa cyberwojna. Czy inteligentna chmura jest rozwiązaniem?

– Nie oszukujcie się. Trwa cyberwojna. A my przegrywamy. Co roku jest coraz gorzej. Musimy zmienić strategię, nie może być tak, że wystawiamy naszych ludzi przeciw ich komputerom. To muszą być nasze komputery kontra ich komputery. A my mamy lepsze komputerytłumaczy potrzebę automatyzacji systemów cyberbezpieczeństwa Larry Ellison z Oracle, który wiele lat temu współpracował z CIA przy projekcie bazy danych (projekt nosił kryptonim Oracle – z ang. wyrocznia).

III My się kłócimy, a Chińczycy zarabiają kolejne miliardy

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – 11 listopada Polacy się kłócą, a Chińczycy zarabiają.

W Polsce 11 listopada to Święto Niepodległości, które ostatnimi laty budzi sporo kontrowersji. W Chinach dzień ten nazywa się Single’s Day i jest to największy na świecie festiwal zakupów online. W tym roku Alibaba Group pobiła wszelkie dotychczasowe rekordy i tylko w te 24 godziny zarobiła ponad 25 miliardów dolarów.

To więcej niż zeszłoroczne zyski z Black Friday i Cyber Monday w USA razem wzięte. Ba, to nawet dwa razy więcej niż dochody z Black Friday i Cyber Monday. Jack Ma melduje wykonanie zadania.

IV PKO Bank Polski z prawie miliardem złotych zysku

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj- Prawie miliard złotych zysku PKO Banku Polskiego.

W trzecim kwartale 2017 roku, podobnie jak w poprzednich miesiącach, sektor bankowy funkcjonował w warunkach historycznie niskich poziomów stóp procentowych oraz bardzo korzystnej sytuacji makroekonomicznej. W takim otoczeniu PKO Bank Polski wypracował najwyższy zysk netto w sektorze bankowym, który wyniósł 902 mln zł i był o 5,3 proc. wyższy niż w poprzednim kwartale.

V Akcje XTB w odwrocie. Sprawa trafia do prokuratury

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Drastyczne spadki akcji XTB. KNF zgłasza sprawę do prokuratury.

Rynkiem zatrzęsła informacja mówiąca, że Komisja Nadzoru Finansowego podejrzewa o naruszenie kilkudziesięciu przepisów jeden z największych domów maklerskich w Polsce – XTB. KNF zgłosiła sprawę do prokuratury.

Po takiej wiadomości można było spodziewać się tylko jednej reakcji rynku, ale mimo to skala spadków jest zaskakująca. Akcje leciały w dół tak ostro, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie postanowiła chwilowo zawiesić handel aktywami XTB. W niecałą godzinę akcję XTB straciły ponad 30% wartości.