Branża wealthtech rośnie i wzbogaca się w nowe specjalizacje. Zobaczcie jakie! Telekomunikacja i telewizja kablowa w Polsce – co przyniesie rok 2018? Sklepy bez kasjerów? Testuje je już kolejna sieć. Bank Pekao przeznaczy 60 mln złotych na dofinansowanie startupów.  Inteligentny robot o „ludzkich dłoniach” zrewolucjonizuje produkcję elektroniki?

I Branża wealthtech rośnie i wzbogaca się o nowe specjalizacje

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Branża wealthtech rośnie i wzbogaca się o nowe specjalizacje.

Cyfrowe zarządzanie aktywami to chyba najmłodsza branża z obszaru fintech. Firmy wealthtech wykorzystują sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i big data, aby oferować niskokosztowe, alternatywne i spersonalizowane rozwiązania z tego zakresu.

Według CBInsights  w roku 2016 branża został zasilona przez inwestorów venture capital kwotą ponad 650 mln dolarów. Najbardziej znanymi startup-ami w obszarze zarządzania aktywami są robodoradcy (roboadvisors) – te firmy w ciągu ostatnich 4 lat przyciągnęły aż 2 miliardy dolarów kapitału inwestycyjnego.

II Telekomunikacja i telewizja kablowa w Polsce – co przyniesie rok 2018?

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Telekomunikacja i telewizja kablowa w Polsce – co przyniesie rok 2018?.

Ponieważ powoli wchodzimy w rok 2018, analitycy Haitong Bank przyjrzeli się operatorom telekomunikacyjnym w Polsce i wyróżnili najważniejsze – według nich – tematy, które mogą napędzać rynek.

Zdaniem analityków, duże znaczenie dla sektora w nadchodzącym oku będzie miało przejęcie Netii przez Cyfrowy Polsat, które może spowodować dalsze fuzje i przejęcia, szczególnie wśród operatorów infrastrukturalnych i telewizji kablowej. Ponadto, wśród kluczowych tematów dla telekomów analitycy wymieniają możliwą intensyfikację konkurencji na rynku oraz zakup przez Cyfrowy Polsat praw telewizyjnych do UEFA Champions League.

III Kolejna sieć testuje sklepy bez kasjerów

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Kolejna sieć testuje sklepy bez kasjerów.

Za Oceanem wyścig Amazona z Walmartem trwa w najlepsze. Mniej więcej rok temu ten pierwszy uruchomił testowe sklepy bez kas – czyli Amazon Go, a teraz Walmart przygotowuje podobny projekt.

Co więcej Amazon opracował także ciekawy koncept w postaci Amazon Key, czyli umożliwienie dostawy zakupów do pustego mieszkania/domu, podczas gdy właściciel na przykład przebywa w pracy. W tym przypadku Walmart także pracował nad podobnym projektem w postaci Walmart Groceriers.

IV Bank Pekao finansuje startupy

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Bank Pekao finansuje startupy.

Bank Pekao S.A. podpisał umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym dotyczącą kredytów dla startupów z gwarancjami EFI w ramach Programu „EaSI”. Dzięki temu, startupy – firmy działające nie dłużej niż dwa lata, otrzymają 80% zabezpieczenia kapitału i odsetek.

Przyznany limit portfela to 60 mln PLN w podziale na 25 mln na kredyty inwestycyjne oraz 35 mln kredyty w rachunku bieżącym do zbudowania w okresie 5 lat.

V Inteligentny robot o „ludzkich dłoniach” zrewolucjonizuje produkcję elektroniki?

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Inteligentny robot o „ludzkich dłoniach” zrewolucjonizuje produkcję elektroniki?.

Polskie przedsiębiorstwa produkcyjne od lat skarżą się na brak rąk do pracy. Nie pomaga nawet wzmożone działania rekrutacyjne, a employer branding nie przynosi wymiernych efektów. Zdaje się, że rozwiązanie tego problemu – powszechnego również za granicą – znajduje się na wyciągnięcie ręki.