Partner serwisu Visa dla biznesu

Zdarzyło się wczoraj… Najważniejsze informacje z minionego dnia (23.01.18)

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
Opublikowano: 24 stycznia 2018, 07:00 Aktualizacja: 23 stycznia 2018, 23:02

Zapraszamy na przegląd najważniejszych informacji fintechowych z poprzedniego dnia. Co warto wiedzieć dziś rano? Jeżeli coś wczoraj przegapiliście, to nic straconego!

Fintechowi inwestorzy nie boją się Brexitu. Inwestycje w sektor rosną. Netflix jest już wart ponad 100 mld dolarów. Polacy tworzą aplikację dla niewidomych studentów. Projekt ustawy PSD2 wpłynął do Sejmu. Komisja Nadzoru Finansowego powołuje Departament Innowacji Finansowych FinTech.

I Finansowanie brytyjskiego sektora fintech rośnie

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Finansowanie brytyjskiego sektora fintech rośnie.

Inwestorom na rynku fintech Brexit niestraszny. W zeszłym roku przeznaczyli oni na inwestycje w W. Brytanii 3,07 mld funtów czyli prawie trzy razy więcej niż w roku 2016 – 1,12 mld i 2015 – 1,18 mld funtów.

Przełożyło się to na 234 transakcje, czyli podobnie jak w ubiegłych latach, tyle tylko, że obecnie dominują deale powyżej 75 mln funtów. Oznacza to finansowanie startup-ów dojrzałych znajdujących się w późniejszych stadiach rozwoju.

II Netflix wart ponad 100 mld dolarów

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Netflix wart ponad 100 mld dolarów.

Netflix jest jednym z najpopularniejszych serwisów do oglądania filmów i seriali. Jego limit rynkowy przekroczył właśnie 100 miliardów dolarów, a spółka po raz kolejny zaskoczyła obserwatorów branży ciągłym wzrostem liczby subskrybentów.

Firma ma coraz lepszą pozycję na rynku. Na koniec 2017 roku Netflix miał 117 mln aktywnych użytkowników, a z początkiem roku 2018 liczba ta wzrosła o 6 mln subskrypcji.

III Polacy tworzą aplikację dla niewidomych studentów

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Polacy tworzą aplikację dla niewidomych studentów.

24 godziny, 14 drużyn i ponad 20 tysięcy linijek kodu. Efekt? Zwycięska aplikacja dla osób z niepełnosprawnością wzrokową, nawigująca głosem pomiędzy salami wykładowymi, sterowana za pomocą prostych gestów i intuicyjnego interfejsu. Nowatorski pomysł studentów z Warszawy i Krakowa został wyróżniony przez jurorów hackathonu Campus App Challenge. Teraz laureaci rozwijają oprogramowanie pod okiem profesjonalistów, a ich plany obejmują ponad 40 wdrożeń na polskich uczelniach oraz podjęcie współpracy ze szkołami za granicą.

IV Projekt ustawy PSD2 wpłynął do Sejmu

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Projekt ustawy PSD2 wpłynął do Sejmu.

W listopadzie 2015 roku Parlament Europejski uchwalił dyrektywę PSD2, która będzie regulować rynek płatności. Kraje członkowskie, w tym Polska, mają dwa lata, by zastosować się do jej wytycznych. Digitalizacja i rozwój bankowości online wymusiły regulacje dotychczas obowiązującej dyrektywy – PSD, która została uchwalona w 2007 roku.

V KNF powołuje Departament Innowacji Finansowych FinTech

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – KNF powołuje Departament Innowacji Finansowych FinTech.

W Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego powstanie Departament Innowacji Finansowych FinTech. W strukturze organizacyjnej urzędu uszeregowano go w pionie analiz, przy Departamencie Analiz i Współpracy z Zagranicą.

Marek Chrzanowski Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego poinformował za pośrednictwem twittera o zmianach w strukturze organizacyjnej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Z opublikowanego w Monitorze Polskim Zarządzenia Prezesa Rady Ministrów wynika, że już od 23 lutego oficjalnie działać będzie Departament Innowacji Finansowych FinTech.  Zmiany w statucie dotyczą tylko kwestii struktury urzędu.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

zdarzylo-sie-wczoraj-najwazniejsze-informacje-minionego-23-01-18