Czy polski rząd zamknie giełdy kryptowalut? Premier Morawiecki nie wyklucza takiej możliwości i zapowiada uregulowanie rynku. Wrocław wdraża szybkie płatności za abonamenty parkingowe. Ponad 5 milionów Polaków chce zmienić bank z powodu PSD2. Jak sobie radzi viaTOLL – system poboru opłat na autostradach? Polski startup Brainly przejmuje amerykański serwis Bask i stawia na materiały wideo.

I Kryptowaluty zakazane w Polsce? Premier Morawiecki komentuje

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Kryptowaluty zakazane w Polsce? Premier Morawiecki komentuje.

Podczas trwającego forum ekonomicznego w szwajcarskim Davos premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu serwisowi Bloomberg, w którym odniósł się między innymi do kwestii kryptowalut. Szef polskiego rządu nie wykluczył zlikwidowania giełd wymiany i zapowiedział uregulowanie rynku.

II Wrocław wdraża szybkie płatności za abonamenty parkingowe

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Wrocław wdraża szybkie płatności za abonamenty parkingowe.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu udostępnił swoim interesantom Płatności Online Blue Media. Dzięki e-płatnościom kierowcy stolicy Dolnego Śląska mogą szybko i wygodnie wykupić abonamenty parkingowe.

Do tej pory kierowcy zainteresowani wykupieniem abonamentu mogli tego dokonać wyłącznie poprzez wykonanie samodzielnego przelewu na konto ZDiUM. Dzięki wprowadzonym w styczniu e-płatnościom od Blue Media, proces zakupu abonamentów parkingowych odbywa się w pełni online i został skrócony do minimum.

III Ponad 5 mln klientów w Polsce może zmienić bank z powodu PSD2

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Ponad 5 mln klientów w Polsce może zmienić bank z powodu PSD2.

W Polsce 5mln klientów banków możemy określić, jako „zakładników oddziałowych”. Oznacza to, że korzystają z usług bankowych za pośrednictwem kanałów tradycyjnych, a woleliby korzystać z usług internetowych i mobilnych.

Instytucje finansowe mogą przejąć tych klientów, jeśli tylko w prawidłowy sposób wykorzystają możliwości wynikające z unijnej dyrektywy PSD2. Nie będzie to jednak proste. 43% ankietowanych mówi, że nie czułoby się komfortowo udostępniając informacje instytucjom bankowym. Problem zaufania wiąże się również z wprowadzeniem regulacji RODO.

IV Rekordowe wpływy z e-myta. Ile zarobił system viaToll?

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Rekordowe wpływy z e-myta. Ile zarobił system viaToll?.

Rekordowe wpływy (1,88 mld zł), rozszerzenie systemu o ponad 360 km, coraz więcej ekologicznych pojazdów na polskich drogach oraz koszty operacyjne na poziomie 14% – tym właśnie charakteryzował się 2017 rok w systemie viaTOLL. Od początku istnienia viaTOLL na budowę autostrad zarobiono już ponad 9 milionów złotych.

Na początku lipca 2017 roku system viaTOLL obchodził 6. rocznicę funkcjonowania. Do tej pory Skarb Państwa na jego budowę przeznaczył  1,07 mld zł, a na kolejne rozszerzenia w sumie 297 mln zł.

V Polski startup Brainly przejmuje serwis Bask i stawia na materiały wideo

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Polski startup Brainly przejmuje serwis Bask i stawia na materiały wideo.

Brainly, największa na świecie platforma peer-to-peer learning z siedzibą w Krakowie i w Nowym Jorku, ogłosiło dziś przejęcie aktywów serwisu Bask służącego do nauki za pośrednictwem krótkich materiałów wideo. Brainly chce wprowadzić formaty wideo do swojej platformy i rozszerzyć dzięki nim możliwości współpracy i wymiany wiedzy między uczniami. Jest to między innymi efekt zeszłorocznych Lekcji Wideo na platformie w Polsce.