Firma z Polski zakwalifikowana do prestiżowego Google Launchpad Accelerator. Gwałtowne spadki na rynku kryptowalut, Korekta, czy załamanie Bitcoina? Banki muszą wypłacić 80 mln rekompensaty – trwały nośnik w tle. Prawie 1 milion dowodów osobistych wciąż do wymiany, a czasu coraz mniej. Firmy telekomunikacyjne też chcą brać czynny udział w fintechowej rewolucji.

I Firma z Polski zakwalifikowana do prestiżowego Google Launchpad Accelerator

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Firma z Polski zakwalifikowana do prestiżowego Google Launchpad Accelerator.

Google ogłosił listę firm, które wezmą udział w globalnym programie Launchpad Accelerator. Wśród firm wybranych przez amerykańskiego giganta znalazła się – jako jedyna z naszego kraju – firma Szopi.pl, dzięki której można robić przez internet zakupy ze sklepów nie udostępniających samodzielnie zakupów on-line. Przez najbliższe 6 miesięcy przedstawiciele Szopi.pl korzystać będą ze wsparcia w ramach programu Google.

II Rollercoaster na Bitcoinie. Gwałtowne spadki kryptowalut

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Rollercoaster na Bitcoinie. Gwałtowne spadki kryptowalut.

Ostatnie trzy dni stały pod znakiem dynamicznego wzrostu wyceny Bitcoina. Codziennie pojawiał się nowy tekst, mówiący o tym, że BTC pokonuje kolejne granice. Wczoraj cena jednego Bitcoina przekroczyła 11 tysięcy dolarów, żeby kilka godzin później spaść poniżej 9 tysięcy… W odwrocie są też inne kryptowaluty, takie jak Ethereum, Ripple i Bitcoin Cash. Korekta, czy załamanie rynku?

III Banki muszą wypłacić 80 mln rekompensaty. Trwały nośnik w tle

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Banki muszą wypłacić 80 mln rekompensaty. Trwały nośnik w tle.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, jak banki zmieniają warunki umów z konsumentami. Najczęściej modyfikacje dotyczą podwyżek w tabelach opłat i prowizji. Zarzuty UOKiK dotyczą tego, że banki, wprowadzając zmiany, nie informując klientów o podstawach prawnych i faktycznych takich działań. Urząd kwestionuje również to, że propozycje tych zmian są udostępniane tylko w wewnętrznym systemie e-bankowości, który nie spełnia obecnie cech trwałego nośnika.

IV Blisko 1 mln dowodów osobistych wciąż pozostaje do wymiany

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Blisko 1 mln dowodów osobistych wciąż pozostaje do wymiany.

W Polsce wszyscy pełnoletni obywatele mają obowiązek posiadania aktualnego dowodu osobistego. Jeśli upływa termin ważności dotychczasowego dokumentu, obywatel musi złożyć wniosek o wydanie nowego. W tym roku do wymiany kwalifikowało się dodatkowo aż 5 mln dokumentów, gdyż mija dekada od masowej wymiany „zielonych książeczek” na pierwsze plastikowe. Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji blisko 1 mln dowodów osobistych może stracić ważność, jeśli ich właściciele nie zawnioskują o nowy dokument do końca 2017 r.

V Firmy telekomunikacyjne też biorą udział w fintechowej rewolucji

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Firmy telekomunikacyjne też biorą udział w fintechowej rewolucji.

W dzisiejszych czasach każdy chce być fintechowy – niemal każdy sektor wprowadza innowacje technologiczne usprawniające finansowe transakcje. Nie inaczej jest w przypadku firm telekomunikacyjnych, które coraz częściej organizują akceleratory dla startupów lub nawiązują współpracę z bankami.

Jednym z takich przykładów może być między innymi współpraca Orange z mBankiem, w wyniku której na polskim rynku działa Orange Finanse. Z bankiem  współpracuje również  T-Mobile w ramach marki T-Mobile Usługi Bankowe powiązanej z Alior Bankiem.

Wkład firm telekomunikacyjnych w innowacje finansowe będzie jednym z tematów poruszanych na kongresie Impact fintech’17, który odbędzie się 6 -7 grudnia w Katowicach. Fintek.pl jest patronem wydarzenia.