Papierowe pieniądze to już przeszłość? Firma ubezpieczeniowa chce walczyć ze smogiem. Co czeka nas na GPW przed końcem roku? KNF rozpoczął współpracę z Monetary Authority of Singapore – Azjaci pomogą rozwijać fintechy nad Wisłą. Orange szykuje grupowe zwolnienia – pracownicy otrzymają spore odprawy?

I Czy to koniec papierowych pieniędzy?

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Czy to koniec ery papierowych pieniędzy?

Sektor płatniczy rozwija się obecnie dość szybko, w dużej mierze dzięki przełomowym innowacjom pojawiającym się na rynkach globalnych. Mamy do czynienia z istotnym przełomem, gdzie coraz rzadziej korzystamy z płatności gotówkowych i kart płatniczych, a coraz częściej korzystamy z nowych opcji, takich jak płatności mobilne i portfele cyfrowe. Między innymi ten temat będzie poruszany podczas kongresu impact’17 fintech.

II Ta firma chce walczyć ze smogiem

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Ogólnopolską sieć czujników jakości powietrza. A Ty wiesz czym oddychasz?

Smog to jeden z największych problemów ekologicznych i zdrowotnych w Polsce. Aż 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu zanieczyszczeń powietrza to polskie miasta. Dlatego Aviva przygotowała kampanię społeczno-edukacyjną „Wiem, czym oddycham”. Inicjatywa startuje 14 listopada – w Dniu Czystego Powietrza. Ma zwiększyć świadomość, jaki wpływ na zdrowie ma zanieczyszczone powietrze i jak mu przeciwdziałać.

III Jaki będzie koniec roku na GPW?

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Jaki będzie koniec roku na GPW?

Od wielu miesięcy na GPW obserwujemy siłę dużych spółek, wchodzących w skład indeksu WIG20 oraz spadki kursów mniejszych spółek. Wynika to z tego, iż na świecie na sile przybiera moda na inwestowanie pasywne, czemu sprzyja dziewiąty rok hossy na rynkach rozwiniętych. Mieszkańcy krajów rozwiniętych oszczędzają i inwestują kupując coraz więcej funduszy indeksowych typu ETF, a fundusze te alokując aktywa także geograficznie kupują również akcje z regionu Polski.

IV KNF pozyskał wsparcie z Singapuru. Azjaci pomogą rozwijać fintechy

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – KNF pozyskał wsparcie z Singapuru. MAS pomoże w rozwoju branży FinTech.

Monetary Authority of Singapore (MAS) i Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) podpisały porozumienie o współpracy w obszarze FinTech, określające ramy współdziałania oraz zasady przekazywania rekomendacji pomiędzy dwoma organami nadzoru. MAS jest bankiem centralnym Singapuru oraz zintegrowanym regulatorem rynku finansowego. Jako bank centralny, MAS wspiera trwały, nieinflacyjny wzrost gospodarczy poprzez prowadzenie polityki pieniężnej oraz ścisły nadzór i analizę makroekonomiczną. MAS odpowiedzialny jest za kurs singapurskiej waluty, oficjalne rezerwy walutowe oraz płynność w sektorze bankowym.

V Orange szykuje grupowe zwolnienia. Pracownicy dostaną sowite odprawy?

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Orange szykuje grupowe zwolnienia. Pracownicy dostaną solidne odprawy?

Już od jakiegoś czasu krążyły plotki, że francuski telekom działający na polskim rynku szykuje grupowe zwolnienia. Mowa tutaj oczywiście o spółce Orange Polska, która w ostatnich miesiącach nie ma zbyt dobrej passy. Teraz rozpoczęła negocjacje ze związkami zawodowymi, w których przedstawia pracownikom warunki redukcji zatrudnienia.

Mówiąc w skrócie oznacza to, że Orange potwierdził plotki mówiące o grupowych zwolnieniach. Pod koniec września spółka zatrudniała lekko ponad 15 tysięcy pracowników na terenie Polski. Zgodnie z obecną umową, która wygasa pod koniec bieżącego roku, z pracy mogło odejść ponad 2 tysiące osób. Z danych raportu finansowego Orange Polska wynika, że od początku 2016 roku do III kwartału 2017 roku z pracy odeszło prawie 1700 pracowników.  Cykl życia spółki wskazuje na to, że jeśli coś się nie zmieni, to będzie tylko gorzej. W III kwartale 2017 roku zysk netto Orange Polska spadł o ponad 24% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.