Partner serwisu Visa dla biznesu

Zdarzyło się wczoraj… Najważniejsze informacje z minionego dnia

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
Opublikowano: 21 listopada 2017, 07:00 Aktualizacja: 20 listopada 2017, 19:04

Zapraszamy na przegląd najważniejszych informacji fintechowych z poprzedniego dnia. Co warto wiedzieć dziś rano? Jeżeli coś wczoraj przegapiliście, to nic straconego!

Zdarzyło się wczoraj… Najważniejsze informacje z minionego dnia

Jak zakaz handlu w niedzielę wpłynie na gospodarkę? Czy ceny pójdą w górę? Ten startup pozwoli użytkownikom płacić za pomocą złota. Wartość Bitcoina przekroczyła już 8 tysięcy dolarów. Implementacja PSD2 do polskiego prawa jest coraz bliżej – w RCL pojawiły się nowe dokumenty. Tesla Roadster – do „setki” w mniej niż 1,9 s.

I Jak zakaz handlu w niedzielę wpłynie na gospodarkę?

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Co się stanie z gospodarką, gdy w niedzielę nie pójdziemy na zakupy?

Czy po wprowadzeniu całkowitego zakazu lub ograniczeniu handlu w niedziele część sprzedawców straci pracę? Czy zamknięcie sklepów w siódmy dzień tygodnia wpłynie na podwyżki cen? Odpowiedzi na pytania, które dziś stają się aktualne w Polsce, można poszukać w doświadczeniach innych krajów oraz powstałych na tej bazie raportach – pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

II Ten fintech pozwala płacić złotem

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Ten fintech pozwala płacić złotem.

Na rynku jest sporo rozwiązań, które oferują usługę w stylu wirtualnego portfela. Najczęściej są to aplikacje mobilne, które pozwalają na przechowywanie i płacenie kilkoma rodzajami walut, czasem również tych wirtualnych – jak Bitcoin. Teraz na rynku pojawia się coś nowego. Mowa o londyńskim startupie Glint, który pozwala użytkownikom przechowywać w aplikacji złoto i płacić nim. Do tej pory Glint pozyskał ponad 6 mln GBP inwestycji.

III Bitcoin wart już ponad 8 tysięcy dolarów

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Kolejna granica pokonana. Bitcoin wart już ponad 8 tysięcy dolarów.

Kurs Bitcoina przekroczył 8 tysięcy dolarów. To była tylko kwestia czasu. Wraz ze wzrostem kursu pojawia się coraz więcej głosów, że jest to szaleństwo i tak naprawdę bitcoin nie posiada „żadnej wewnętrznej wartości”. Około godziny 13 czasu polskiego za jednego BTC trzeba było zapłacić 8035 USD. Wcześniej kurs ten był jeszcze wyższy i oscylował w granicy 8100 amerykańskich dolarów. Pomyśleć, że jeszcze kilka miesięcy temu ekscytowaliśmy się tym, że cena BTC przekroczyła 5 tysięcy USD… Na dzień dzisiejszy kapitalizacja Bitcoina to już 134,2 mld dolarów.

IV PSD2 w Polsce coraz bliżej

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Kolejny krok na drodze do implementacji PSD2.

Trwają prace nad ustawą implementującą dyrektywę PSD II do prawa polskiego. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się dzisiaj nowe dokumenty dotyczące ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Materiały dotyczą Komisji Prawniczej.Dzisiaj na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się między innymi tabela zbieżności, raport z konsultacji publicznych, projekt na komisję prawniczą oraz uzasadnienie do projektu.

V Tesla Roadster – to jeszcze samochód, czy już rakieta?

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Tesla Roadster – do „setki” w mniej niż 1,9 s.

W zeszłym tygodniu Tesla zaprezentowała nowy elektryczny samochód sportowy, który miał rozpędzać się do 100 km/h w niespełna 2 sekundy. Teraz okazuje się, że czas ten może być jeszcze krótszy – wszystko dzięki zastosowaniu technologii ze SpaceX. Nowy model będzie rozpędzał się do „setki” niczym rakieta. Wersja podstawowa ma osiągać 160 km/h w 4,2 sekundy, a prędkość maksymalna to aż 400 km/h.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

zdarzylo-sie-wczoraj-najwazniejsze-informacje-minionego-6