Polska w ślad za Chinami wesprze cyfryzację przemysłu w ramach nowego projektu ministra Morawieckiego. Siemens wkracza na rynek leasingu online – pomoże mu w tym polski fintech. KNF ostrzega przed ICO. Uber przyznaje się do gigantycznego wycieku danych – zapłacili okup hakerom.

I Start Polskiej Platformy Przemysłu 4.0. Eksperci komentują plan ministra

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Start Polskiej Platformy Przemysłu 4.0. Eksperci komentują plan ministra.

Polska w ślad za Chinami wesprze cyfryzację przemysłu w ramach nowego projekt ministra Morawieckiego. W tym celu powołana zostanie Polska Platforma Przemysłu 4.0 zrzeszając dostawców rozwiązań technologicznych z ich odbiorcami. Ma ona również pełnić role doradczą i edukacyjną. Pomysł ministra rozwoju i finansów spotkał się z umiarkowanym optymizmem ekspertów, którzy doceniają jego wysiłki, lecz uznają je za niewystarczające.

II Siemens wkracza na rynek leasingu online. Pomoże mu w tym polski fintech

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Siemens wkracza na rynek leasingu online. Pomoże mu w tym polski fintech.

Firma Siemens Finance uruchomiła usługę SimplyLease. Dzięki niej sklepy internetowe będą mogły oferować swoim klientom zakup sprzętu finansowanego leasingiem. Firma rozpoczęła właśnie program pilotażowy z siecią RTV EURO AGD. Dla osób posiadających podpis elektroniczny, przewidziano z kolei leasing potwierdzany za pomocą jednego kliknięcia myszką.

SimplyLease to usługa skierowania do sklepów internetowych, które chcą dać swoim klientom możliwość finansowania zakupów leasingiem. Poprzez platformę klienci e-sklepów posiadający własną firmę mogą sfinansować zakup urządzeń o wartości od 1000 do 30 000 zł. Docelowo cała procedura wzięcia leasingu, także podpisanie umowy, ma odbywać się drogą elektroniczną.

III Polacy korzystnie oceniają kierunek zmian sytuacji mieszkaniowej

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Polacy korzystnie oceniają kierunek zmian sytuacji mieszkaniowej.

Według 44% Polaków sytuacja mieszkaniowa w Polsce zmierza w dobrym kierunku. Przeciwnego zdania jest tylko 30% polskich respondentów. W międzynarodowym badaniu „Finansowy Barometr ING” korzystniejszy bilans opinii odnotowano jedynie w Holandii. Blisko trzech na czterech Polaków jest zadowolonych ze swojej sytuacji mieszkaniowej. To nieznacznie lepszy wynik niż w ubiegłorocznym badaniu (70%), ale zarazem przeciętny na tle innych państw w Europie. Najbardziej zadowoleni ze swojej sytuacji mieszkaniowej są mieszkańcy Luksemburga (82%) i Holandii (80%), najmniej Niemiec (66%), Włoch (64%) i Turcji (61%).

IV KNF ostrzega przed ICO – to wysoce ryzykowne

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – KNF ostrzega przed ICO – to wysoce ryzykowne.

W ostatnim czasie w Europie i na świecie można zaobserwować gwałtowny wzrost natężenia zjawiska określanego mianem Initial Token Offerings (ITOs) lub też Initial Coin Offerings (ICOs) (dalej zwane łącznie ICOs), które polega na pozyskiwaniu środków, w celu finansowania określonych projektów. Wiele tego rodzaju ofert pochodzi spoza terytorium Polski, czy nawet Unii Europejskiej.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) informuje, że dokonywanie inwestycji w tokeny, w ramach ICOs, jest wysoce ryzykowne.

V Duży wyciek danych w Uberze. Firma zapłaciła okup hakerom

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Duży wyciek danych w Uberze. Firma zapłaciła okup hakerom.

W 2016 roku w Uberze doszło do potężnego wycieku danych. Dotknął on około 57 milionów użytkowników – zarówno kierowców, jak i pasażerów. Hakerzy weszli w posiadanie imion i nazwisk, adresów e-mail, numerów telefonów i tablic rejestracyjnych. Uber nie zgłosił sprawy organom ścigania i zapłacił przestępcom okup w wysokości 100 tysięcy USD.<