Zmiany na korzyść kierowców w aplikacji Ubera, kolejne ataki ransomware, płatności za pomocą rękawiczek, pierwsze przejęcie jednej firmy pożyczkowej przez drugą i ciekawe badanie SGH na temat przekrętów finansowych. Więcej szczegółów poniżej.

I Uber wprowadza zmiany na korzyść kierowców

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Zmiany w aplikacji Ubera. Na minus dla pasażerów?

Uber wprowadza kilka zmian w swojej aplikacji, które zaczęły obowiązywać już 7 listopada. Na pierwszy rzut oka są one korzystniejsze dla kierowców. Czy pasażerowie mają się czego obawiać? Najważniejszymi zmianami jest wprowadzenie opłaty za czekanie kierowcy oraz skrócenie czasu na anulowanie przejazdu przez pasażera. Jeżeli kierowca będzie czekał na nas dłużej niż 2 minuty, to za każde kolejne 60 sekund zostanie nam naliczone 25 groszy.

II Nowy Ransomware „Ordinypt” atakuje

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Pojawił się nowy Ransomware „Ordinypt”

Ransomware „Ordinypt” (znany również pod bardziej techniczną nazwą „HSDFSDCrypt”) zaatakował internautów na terenie Niemiec. Sprawdźcie, czym charakteryzuje się nowe zagrożenie i czy istnieje obawa, że wirus zaatakuje także mieszkańców innych krajów! Szczególną uwagę należy zwrócić na komunikat okupu – napisany w 100% bez błędów językowych. To pozwala założyć, że autorzy ataku pochodzą z Niemiec. Uderzające jest również to, że wiadomość ukrywa fragment kodu programu, który za każdym razem generuje nowy adres bitcoin, na który ma zostać wysłana płatność.

III Płatności za pomocą rękawiczek

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Visa wprowadza rękawiczki płatnicze

Visa zaprezentowała wczoraj trzy rodzaje dostępnych w sprzedaży ubieralnych urządzeń płatniczych. W duchu Zimowych Igrzysk Olimpijskich, Visa stworzyła działające w technologii zbliżeniowej NFC rękawiczki, pamiątkowe naklejki oraz przypinki olimpijskie. Kibice i zawodnicy będą mogli dokonywać nimi szybkich, wygodnych i bezpiecznych płatności poprzez przyłożenie do dowolnego zbliżeniowego terminalu płatniczego.

IV Pierwsza taka transakcja na rynku firm pożyczkowych

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Pierwsza taka transakcja na rynku firm pożyczkowych. Bocian przejmuje Tempo Finanse.

Kilka dni temu byliśmy świadkami pierwszego na polskim rynku przejęcia jednej firmy pożyczkowej przez drugą. Spółka Everest Finanse, czyli właściciel marki Bocian Pożyczki, przejęła 100% udziałów Tempo Finanse. To pierwsza taka sytuacja w Polsce, kiedy firma pożyczkowa przejmuje całą inna firmę z branży, a nie tylko jej portfel. Wartość transakcji to około 57 milionów złotych.

V Pilnuj swojej karty! Najbardziej popularne przekręty finansowe

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Pilnuj swojej karty! Najbardziej popularne przekręty finansowe

Podczas dzisiejszej konferencji NCCD w Serocku, koło Warszawy odbył się bardzo ciekawy panel poświęcony cyberbezpieczeństwu po atakach hakerskich w 2017 roku. Podczas panelu zaprezentowano wyniki badania przeprowadzonego przez Szkołę Główną Handlową. Badanie polegało na rozesłaniu ankiet do prokuratur na terenie Polski. Z uzyskanych odpowiedzi powstała między innymi poniższa tabela, prezentująca jak rozkłada się procent spraw związany z nadużyciami i atakami hakerskimi w sektorze finansowym.