Po co nam papierowe bilety? We Wrocławiu już niedługo pojawią się zbliżeniowe kasowniki. Bitcoin jest już warty prawie 10 tysięcy dolarów. Uber ma kłopotyw kolejnym kraju… Po Wielkiej Brytanii czas na Izrael. Polacy odkryli nowatorski sposób wykrywania ryzyka zachorowania na raka. Dyrektywa PSD2 coraz bliżej. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze.

I Karta płatnicza jak bilet? Wrocław montuje nowe kasowniki

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Karta płatnicza jak bilet? Wrocław montuje nowe kasowniki

Jak ma działać nowe rozwiązanie? Dzięki kasownikom z funkcją zbliżeniową opłaty za przejazd będzie można dokonać za pomocą karty płatniczej, bez potrzeby drukowania papierowego biletu. Za podróż będzie można zapłacić także za pomocą smartfona. W ten sposób ma być możliwość zakupu zarówno biletów jednorazowych, jak i długookresowych.

II Bitcoin wart już prawie 10 tysięcy dolarów

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Bitcoin wart prawie 10 tysięcy dolarów.

Około godziny 12-stej czasu polskiego za jednego Bitcoina trzeba była zapłacić ponad 9600 dolarów. Wzrosty przekraczały nawet 7%. Natomiast przed godziną 9-tą kurs przekroczył 9700 USD. Czy są jakieś granice?

III Uber ma kłopoty w Izraelu. Taksówkarze protestują

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Uber ma kłopoty w Izraelu. Taksówkarze protestują.

Sąd w Izraelu nakazał dziś Uberowi wstrzymać postępy pilotażu, który firma od jakiegoś czasu prowadzi w rejonie Tel Awiwu. Amerykanie mieli nadzieję, że już niedługo wystartują ze swoją usługą na terenie całego kraju… Powodem decyzji sądu były skargi wniesione przez izraelskie Ministerstwo Transportu, Związek Taksówkarzy i konkurencyjną firmę. Skargi dotyczyły braku licencji u kierowców Ubera i braku ubezpieczenia.

IV Polacy odkryli nowatorski sposób wykrywania ryzyka zachorowania na raka

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj  – Polacy odkryli nowatorski sposób wykrywania ryzyka zachorowania na raka.

Co trzeci Polak zachoruje na raka. W co czwartym przypadku nowotwór będzie mieć podłoże genetyczne. Nowatorski program „BadamyGeny.pl”, opracowany przez zespół Warsaw Genomics działający przy Uniwersytecie Warszawskim, pozwala szybko i wiarygodnie ocenić ryzyko zachorowania m.in. na raka piersi, prostaty i wielu innych nowotworów dziedzicznych. Koszt badania jest 20-krotnie niższy niż analogicznych badań przeprowadzanych za granicą. Doceniając znaczenie wczesnej diagnostyki w skutecznej walce z chorobą Warszawski Uniwersytet Medyczny, firma doradcza Deloitte oraz samorząd gminy Kostrzyn upowszechniają profilaktykę nowotworową, dofinansowując badania swoim pracownikom, mieszkańcom czy studentom.

V PSD2 coraz bliżej. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – PSD2 coraz bliżej. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze.

Komisja Europejska przyjęła dzisiaj rozporządzenie wykonawcze do dyrektywy PSD2. Zostało ono przygotowane na bazie regulacyjnych standardów technicznych, które miały nakreślić ostateczny kształt dyrektywy. RTS-y zostały przedstawione przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) w lutym bieżącego roku. KE wprowadziła niewielkie poprawki do projektu EBA. Dyrektywa wchodzi w życie 13 stycznia 2018 roku – z wyjątkiem wspomnianych RTS-ów, które zaczną obowiązywać 18 miesięcy po ich publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Docelowo nowe przepisy mają trafić do Dziennika Urzędowego we wrześniu 2019 roku.