U kurierów Poczty Polskiej można płacić kartą i BLIKIEM, kolejny fintech aplikuje o licencję bankową, Bank Pekao prezentuje strategię na nadchodzące lata, a Ministerstwo Cyfryzacji opowiada nam swoich projektach i sytuacji finansowej. Więcej szczegółów poniżej.

Zdarzyło się wczoraj…

  • KPMG opublikowało nowy raport na temat inwestycji w branżę fintech –  W III kwartale 2017 roku łączna wartość inwestycji w spółki z branży fintech na świecie osiągnęła 8,2 mld USD. Pomimo spadku inwestycji o 12% w odniesieniu do poprzedniego rekordowego kwartału (w II kw. br. zainwestowano 9,3 mld USD), nastroje inwestorów wokół fintechów są nadal pozytywne. Chociaż największe transakcje miały miejsce w Stanach Zjednoczonych, to istotną rolę odegrały również inwestycje w Chinach, Niemczech czy Kanadzie. W Europie łączna wartość inwestycji w fintechy w III kwartale 2017 roku spadła o 17% do 1,66 mld USD (z 2 mld USD w poprzednim kwartale). Więcej informacji znajdziecie tutaj – W fintechy zainwestowano 8,2 mld USD. Nowy raport KPMG.
  • Bank Peako przedstawił strategię na lata 2018 – 2020 – Bank zamierza wygenerować ponad 3 mld złotych zysku netto w roku 2020 i obniżyć współczynnik Koszty/Dochody (C/I) do poziomu poniżej 40%. Obecna pozycja kapitałowa pozwala na zakładany dynamiczny wzrost skali biznesu przy zachowaniu bezpiecznego poziomu wskaźników wypłacalności oraz jednocześnie wypłatę 100% z zysku netto za lata 2017 i 2018. Więcej informacji znajdziecie tutaj – Kierunki strategiczne Banku Pekao S.A. na lata 2018-2020.
  • Revolut też chce być bankiem – Revolut ogłosił wczoraj, że aplikuje o europejską licencję bankową i zaczyna budować własny procesor płatności, robiąc tym samym kolejny krok w kierunku stworzenia pierwszej globalnej aplikacji bankowej. Firma spodziewa się, że uzyska licencję bankową w pierwszej połowie 2018 roku. Gdy tylko to nastąpi, rozszerzy
  • ofertę o usługi depozytowe i kredytowe w wybranych rynkach; włączając w to konta z dostępnym saldem debetowym, pożyczki indywidualne i lokaty terminowe. Więcej informacji znajdziecie tutaj – Revolut też chce zostać bankiem.
  • Wszyscy kurierzy Poczty Polskiej wyposażeni w terminale – Poczta Polska wyposażyła 3,5 tys. swoich kurierów w terminale płatnicze, dzięki którym klienci mogą dokonywać płatności kartą lub BLIKIEM za przesyłki pobraniowe. Jako jedyna firma na polskim rynku, Poczta nie wprowadziła żadnych ograniczeń odnośnie nadawcy przesyłki przy tego typu płatnościach. Te same zasady dotyczą zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Więcej informacji znajdziecie tutaj – Wszyscy kurierzy Poczty Polskiej wyposażeni w terminale.
  • Co słychać w Ministerstwie Cyfryzacji? Czy resort ma problemy finansowe? Oto najważniejsze projekty – Nie ulega wątpliwości, że Ministerstwo Cyfryzacji to jeden z najprężniej działających resortów. Tym bardziej martwią plotki mówiące o ewentualnej likwidacji ministerstwa, usunięciu minister Streżyńskiej i podzieleniu resortu na osobne departamenty. Oznaczałoby to zawieszenie wielu obiecujących projektów. Postanowiliśmy skontaktować się z ministerstwem i zapytać między innymi o rzekome kłopoty z pieniędzmi, jak i stopień zaawansowania w pracach nad poszczególnymi inicjatywami. Więcej informacji znajdziecie tutaj – Co słychać w Ministerstwie Cyfryzacji? Oto najważniejsze projekty.