1 kwietnia 2016 roku wszedł w życie program „Rodzina 500 plus”. W ramach działania programu rodziny otrzymują 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, bądź w przypadku niskich dochodów w rodzinie również na pierwsze dziecko.

Na 2018 rok zapowiadana jest rewolucja w sprawie 500 plus. Dlaczego? Podwyższony ma zostać próg dochodowy na pierwsze dziecko z 800 zł do 1050 zł. To nie wszystko – rząd ma wprowadzić zmianę, przez którą świadczeniem objęte będą tylko rodziny, gdzie dochód na osobę nie przekracza 3 tys. zł. O szczegółach nowelizacji ma mówić Jarosław Kaczyński 14 kwietnia.

Jak możemy złożyć wniosek?

Wnioski 500 plus można składać w gminie, w której mieszkamy, listownie lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Osoba, która chce złożyć wniosek loguje się na stronie swojego banku i znajduje tam zakładkę „Rodzina 500 plus” pod którą będzie wniosek. Następnie może go wypełnić bezpośrednio na stronie banku – oznacza to, że obywatel może załatwić sprawę 500 plus nie wychodząc nawet z domu. Po wypełnieniu wniosku otrzymamy informację, że został on złożony – za pomocą e-maila lub wewnętrznym komunikatorem banku.

Posiadając konto bankowe, które obsługuje program „Rodzina 500 plus” możemy wskazać rachunek, na który chcemy pobierać świadczenie. Nie jest to jednak wymagane. W wielu przypadkach beneficjenci programu idą do gminy, gdzie mogą pobrać gotówkę „do ręki”. Dla wielu osób jest to zapewne plus, dla państwa – niekoniecznie. W momencie, gdy obywatel weźmie świadczenie w postaci gotówki nie jest udokumentowane na co faktycznie są przeznaczone pieniądze – na dziecko, a może inne potrzeby.