Przepisywanie danych do tabeli to zajęcie bardzo czasochłonne, ale pewnie musiała się z nim mierzyć większość pracowników administracji, działów księgowych i nie tylko. Teraz dzięki algorytmowi sztucznej inteligencji wykorzystywanym przez Microsoft wystarczy nakierować aparat na dane i przekonwertować je do Excela.

Aplikacja Microsoft Excel ułatwi nam pracę

Firma z Redmond zapowiadała podobne nowości w aplikacji Excela jeszcze we wrześniu 2018 roku. Oprócz zaciągania danych ze zdjęcia w apce miały pojawić się także nowe możliwości kalkulacji, wprowadzanie nowego rodzaju danych i nowe inteligentne sugestie. Wszystkie rozwiązania wykorzystują sztuczną inteligencję.

Animated image of an Android phone snapping a picture and gathering Excel data from the image.

Jak działa nowa funkcja w aplikacji Excela? Tak jak przedstawia to powyższa animacja. Wystarczy uruchomić aplikację i wybrać aparat. Następnie nakierowujemy kamerę na interesujące nas dane, a aplikacja konwertuje obraz na w pełni edytowalną tabelę w Excelu. Funkcja zaczyna się już pojawiać u użytkowników z Androidem, a w niedługim czasie trafi także na urządzenia z iOS-em.

Nie wiadomo jednak jak nowa funkcjonalność poradzi sobie z tekstem pisanym odręcznie, albo z obrazem cyfrowym – z innego komputera, lub smartfona. Z doświadczenia wiemy, że tego typu rozwiązania mają z tym problem. Przykładem może być aplikacja do tłumaczenia Waygo, która świetnie tłumaczy azjatyckie języki, ale tylko wtedy, jeśli pokażemy jej klasyczny drukowany tekst – apka nie radzi sobie ze stylizowanym pismem, czyli takim tworzonym odręcznie (wiemy to z autopsji). W przypadku Microsoft Excel może być podobnie, co nie zmienia faktu, że na nową funkcję i tak warto czekać.