W obłokach gazu marsjańskich skał jeden z robotów NASA odnalazł kilka związków organicznych, które jak do tej pory są najmocniejszą przesłanką do tego, że na Czerwonej Planecie istniało życie.

Metan na Marsie. Czy to dowód?

Wśród astrobiologów NASA odżyła wielka nadzieja na to, że na Marsie mogą się znajdować dowody bezpośredniej aktywności biologicznej. Jest to spowodowane odkryciem związków organicznych, głównie metanu – który był już znajdowany na Marsie w mniejszych ilościach. Teraz po raz pierwszy odkryto pewien wzór w jego występowaniu. O sprawie pisze Washington Post.

Związki organiczne znajdują się w centrum zainteresowania astrobiologów, głównie dlatego, że są kluczowym elementem życia na Ziemi. Z drugiej strony wcale nie muszą dowodzić istnienia życia, ponieważ mogą występować w środowisku – są to po prostu związki zawierające węgiel.

Naukowcy z NASA mają jednak nadzieje, że duża obecność metanu i pewien schemat jego występowania będzie zalążkiem do dalszych interesujących odkryć, które na dobre potwierdzą, że w przeszłości na Marsie występowały żywe organizmy.

Badania nad Czerwoną Planetą mają duże znaczenie dla ludzkości, ponieważ jak twierdzi Elon Musk „ludzkość musi stać się gatunkiem multiplanetarnym – inaczej wyginie”. Właśnie dlatego miliarder aktywnie rozwija technologię kosmiczną w ramach firmy SpaceX.

Pierwsi ludzie na Marsie mają pojawić się już w 2024 roku, chociaż termin ten pewnie ulegnie zmianie. Już teraz w drodze na Czerwoną Planetę jest rakieta SpaceX Falocn Heavy, która została wystrzelona z Ziemi w lutym bieżącego roku. Więcej o planach kolonizacji Marsa można przeczytać tutaj – Pierwsi ludzie na Marsie już w 2024 roku. Elon Musk ujawnił plany SpaceX.